Badanie IGE – opis, wyniki i wskazania

Badanie IGE wykonywane jest w celu rozpoznania alergii. Może być przeprowadzane na dwa sposoby – testy skórne i testy śródskórne. Testy pozwalają wykryć substancje, które uczulają pacjenta. Najbardziej popularną metodą są testy skórne, inaczej nazywane testami punktowymi. Przeprowadza się je w odpowiednio przygotowanych laboratoriach, a przed ich wykonaniem należy udać się na wizytę do alergologa.

Badanie IGE to pewnego rodzaju test alergiczny, które polega na policzeniu obecności we krwi białych krwinek wykazujących właściwości kwasochłonne. Krew osoby uczulonej ma nieco inny skład niż osoby zdrowej. Dlatego dzięki badaniu IGE można wykazać ilość białych krwinek, których jest więcej niż u zdrowych pacjentów, a ich liczba optymalnie wzrasta odnośnie do stopnia alergii. Inną możliwością jest badanie stężenia białka, które również jest dużo wyższe niż u osób zdrowych.

Za pomocą mierzenia stężenia IGE można dokonać oceny nasilenia uczulenia na wskazany alergen. Wynikiem jest zbadana krew, która informuje o obecności istnienia przeciwciał alergicznych we krwi pacjenta. Badanie IGE doskonale sprawdza się przy diagnozie alergii wziewnych. Potrafi ono przedstawić i przekazać informacje odnośnie budowania przez pacjenta odpowiedniej ilości przeciwciał w klasie IGE. Istnieją przypadki, w których pacjent ma objawy chorobowe mediowane nie przez immunoglobuliny klasy IgE, a IgG, wówczas tego typu odczulanie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Jak wygląda badanie IGE?

Badanie IGE, zatem powinno być rozumiane, jako badanie alergiczne pozwalające wykryć u osoby cierpiącej na alergię IgE-zależną układ immunologicznego i rozpoznać jej sposób traktowania związków takich jak:

 

 • Pyłki
 • Pokarmy
 • Roztocza

 

Wynik badania informuje o wpływie tych czynników i określa je, jako patogenne. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją, wiadomo, że organizm wytwarza przeciwciała typu IGE, które pobudzają komórki do wytwarzania histaminy. Histamina to substancja będąca głównym mediatorem różnego rodzaju procesów zapalanych. Podczas badania oznacza się przeciwciała IGE obecnie w próbce krwi i kieruje je przeciwko dwudziestu wybranym alergenom pokarmowym oraz wziewnym. Więcej odnośnie badania IGE można dowiedzieć się na instytut-mikroekologii.

Badanie IGE pozwala sprawdzić alergeny takie jak:

 • trawy i drzewa – głównie brzozę i bylicę
 • roztocza – Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae
 • alergeny zwierzęce – pochodzące od psa, kota, konia
 • różnego rodzaju pleśń – Cladosporium herbarium, Aspergillus fumigatus i Alternaria alternata
 • jaja i ryby – białko jaja, żółtko jaja i dorsz
 • mleko – mleko, Alfa-albumina, Beta-laktoglobulina, Kazeina, Surowicza albumina wołowa
 • zboża i orzechy – mąka, ryż, orzech ziemny i orzech laskowy
 • owoce i warzywa – marchew, ziemniak, soja, jabłko

Różnica między alergią IGE- zależną, a IGG-zależną

W alergii IGE-zależnej niepożądane objawy o różnym nasileniu pojawiają się natychmiast po kontakcie z alergenem (np. po spożyciu określonego pokarmu). Zidentyfikowanie alergenu, w tym przypadku jest łatwe do skontrolowania.

W alergii IGG-zależnej pierwsze objawy pojawiają się znacznie później, dlatego spóźniona reakcja jest trudniejsza do  zidentyfikowania.

Wskazania do wykonania badania IGE

Badanie IGE polecane jest osobom mającym szybkie reakcje alergiczne na pokarm, widoczne reakcje alergiczne w okresie pylenia, a także obciążony wywiad alergiczny. Badanie pozwala wystawić właściwą diagnozę, która zwiększa szansę na obniżenie nasilenia choroby. Pacjent, dzięki badaniu IGE wie, jakiego typu alergenów musi unikać i z czego może skorzystać w celu załagodzenia objaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *