Badanie kału

Kał to materiał diagnostyczny podstawowych analiz mających zastosowanie w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego. Takie badanie próbki kału umożliwia wykrycie obecności pasożytów czy niestrawionych resztek pokarmu w organizmie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich odczynników chemicznych możliwe jest stwierdzenie obecności krwi i tłuszczów, a także określenie aktywności niektórych enzymów trawiennych. Dzięki analizie próbki kału można rozpoznać drobnoustroje odpowiedzialne za infekcję układu pokarmowego, a także można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badanie kału – wskazania

W niektórych sytuacjach takie badanie kału może być niezwykle pomocne lub nawet niezbędne po to, aby prawidłowo rozpoznać chorobę. Lekarz zleca analizę kału, kiedy podejrzewa:

  • choroby zakaźne układu pokarmowego (wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki lub pasożyty)
  • zaburzenia wchłaniania pokarmów, do których może dojść w chorobach jelit, trzustki, wątroby
  • krwawienie z przewodu pokarmowego, między innymi w nowotworach czy chorobach zapalnych jelit

Analiza dokonywana w laboratorium diagnostycznym jest najbardziej wiarygodną metodą badania.

Jak przygotować się do badania kału?

Na dwa dni przed rozpoczęciem badania, a także w trakcie trzech dni, kiedy to badanie jest wykonywane, powinno się powstrzymać od przyjmowania niektórych leków (głównie preparatów żelaza i leków przeciwzapalnych). Mogłyby one sprawić, że wynik badania nie będzie prawdziwy. Badania kału, które są wykonywane obecnie, na szczęście nie wymagają utrzymywania restrykcyjnej diety. Dobrze jest jednak spożywać produkty bogate w błonnik, ponieważ wpłynie to pozytywnie na częstotliwość wypróżnień. Badania nie powinno się przeprowadzać w czasie miesiączki i przy krwawieniu z guzków krwawniczych.

Kał powinno się oddać do sterylnego pojemnika na kał, który można kupić w aptece. Taki pojemnik ma do wieczka przytwierdzoną szpatułkę. Przy jej pomocy można nabrać grudkę kału (nie musi być duża – najlepiej, jeśli będzie wielkości około 1-1,5 cm). W zależności od rodzaju badania, do którego potrzebna jest próbka, mogą różnić się zalecenia co do liczby próbek, sposobu oraz czasu przechowywania kału. Warto więc poszukiwać dodatkowych informacji w laboratorium lub na stronie internetowej, jeśli laboratorium ją posiada. Często najpotrzebniejsze informacje są też udostępniane w formie ulotek bądź są wywieszone w gablocie w laboratorium. Jednak aby badanie było miarodajne, analizie muszą być poddane 3 próbki kału oddawanego w następujących po sobie dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *