Ciąża pozamaciczna-jak ją rozpoznać?

Ciąża pozamaciczna zdarza się raz na sto przypadków. Objawia się w pierwszych tygodniach ciąży (między 4 a 8). Kobieta może skarżyć się na intensywne bóle w dole brzucha, plamić brunatną krwią. Należy jak najszybciej zgłosić się na izbę przyjęć, ponieważ ciąża pozamaciczna może stanowić zagrożenie życia, a nieprawidłowo przeprowadzony zabieg i zbyt późne rozpoznanie może nawet doprowadzić do utraty jajowodu i krwotoku wewnętrznego.

Ciąża pozamaciczna-rozpoznanie

Ciążę pozamaciczną można stwierdzić za pomocą dwóch badań: USG przezpochwowe, na którym lekarz oznacza, gdzie poza macicą (np. w jajowodzie) zagnieździła się ciąża, a także za pomocą badania HCG. Gdy ten hormon nie rośnie u kobiety w ciąży, oznacza to, że ciąża obumiera. Aby kobieta wróciła do zdrowia konieczna jest laparoskopia, podczas zabiegu, w ogólnym znieczuleniu, ginekolog usuwa martwy pęcherzyk, wprowadzając kamerę i narzędzia chirurgiczne poprzez nacięcia na wysokości pępka i jajników. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala zachować jajowód, jednak po zabiegu należy odczekać około roku, nim podejmiemy kolejne próby zajścia w ciążę. Po zabiegu kobieta szybko wraca do formy, po dwóch dobach jest wypisywana ze szpitala. Zostają na jej ciele niewielkie blizny w miejscach nacięć. Po zabiegu lekarz musi skontrolować, czy nie doszło do zrostów.

Ciąża ektopowa (pozamaciczna) w zależności od miejsca zagnieżdżenia się jajeczka, określana jest jako:

-jajowodowa

-jajnikowa

-brzuszna

-szyjkowa

Jakie mogą być przyczyny ciąży pozamacicznej?

Ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej może zwiększyć: zapalenie przydatków, endometrioza, wadliwa budowa macicy i jajowodu, torbiele jajnika powodujące zrosty, przebyta operacja w obrębie jamy brzusznej, uszkodzenie jajowodów na skutek przebytej infekcji, a także już przebyta wcześniej ciąża pozamaciczna, która zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnej o pięćdziesiąt procent. Najczęściej występuje ciąża jajowodowa, której przyczyną jest zwężenie jajowodu.

Wczesne objawy ciąży pozamacicznej często są lekceważone przez personel medyczny właśnie dlatego, że zdarza się ona tak rzadko i na ogół lekarz zaleca leki podtrzymujące ciążę, rozkurczowe i oszczędny tryb życia. Ostry ból po jednej stronie brzucha może świadczyć o pęknięciu ciąży pozamacicznej, a wtedy niezbędna jest szybka pomoc, by ratować życie kobiety, dochodzi do krwotoku wewnętrznego (do jamy brzusznej). Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, w którym zagnieździła się ciąża, musi on zostać usunięty, a to zmniejsza szanse kobiety na zajście w ciążę. Gdy ciąża pozamaciczna jest wcześnie rozpoznana, można ją leczyć farmakologicznie, niestety nie da się przenieść dziecka do macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *