Czym jest łupież różowy, jak go rozpoznać oraz wyleczyć?

Łupież różowy jest jednym z częstszych przypadłości skóry o niedługim przebiegu objawów. Przybiera ona postać złuszczającej się wysypki w postaci symetrycznych plam w kolorze różowym. Nieznane są przyczyny występowania tej choroby, w tej kwestii wysuwane są teorie, jakoby łupież różowy miał wywoływać bliżej niezidentyfikowany wirus. Wysypki w większości przypadków są zaraźliwe, lecz łupież różowy jest wyjątkiem.

Przebieg choroby

Łupież różowy często jest mylony ze zwykłymi wypryskami skórnymi, łuszczycą oraz grzybicą. Choroba objawia się głównie jesienią oraz wczesną wiosną wśród młodzieży oraz dorosłych w młodym wieku. Początkowo objawia się w postaci jednej, dużej, różowej plamy na plecach lub klatce piersiowej. W ciągu jednego lub dwóch tygodni liczne plamy pojawiają się na skórze nóg, ramion oraz w niektórych przypadkach także szyi. Wysypka na tułowiu może przybrać kształt choinki. U ponad połowy osób zmagających się z tą chorobą występuje intensywny świąd, który narasta w sytuacji przegrzania organizmu. Zaatakowana skóra może przybrać stan zapalny. Po około pięciu lub sześciu tygodniach wysypka samoczynnie blednie,i objawy ustępują, lecz w skrajnych przypadkach łupież różowy może utrzymywać się dłużej oraz nawracać w odstępie kilku tygodni lub miesięcy.

Objawy łupieżu różowatego oraz jego leczenie

Przy wystąpieniu objawów zalecana jest wizyta u dermatologa, który może rozpoznać chorobę po charakterystycznych plamach podczas początkowym przebiegu choroby. Łupież różowy w późniejszej fazie rozpoznawany jest dzięki charakterystycznym brzegom plam. W trudniejszych przypadkach zaleca się pobranie tkanki z plamy w celu przebadania jej laboratoryjnie.

Choroba atakuje samoistnie oraz znika samoczynnie po pewnym czasie. W przypadku świądu lekarz może zalecić stosowanie kortykosteroidy, która pozwala załagodzić objawy. Można także zastosować odpowiednie maści czy żele, lecz należy ich użycie skonsultować z dermatologiem, ponieważ złe ich dobranie może pogorszyć przebieg choroby. Pomocne bywają kąpiele w odpowiednio ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch szklanek octu jabłkowego lub pół litra herbaty z tymianku. Należy pamiętać o zaprzestaniu drapania skóry dotkniętej łupieżem różowym. Przegrzanie organizmu zaostrza jego przebieg, więc należy odpowiednio się ubierać oraz unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych i korzystania z solarium. Opalanie może bywać pomocne, lecz powinno być ono krótkie oraz o odpowiednich godzinach, czyli takich, w których promienie słoneczne działają z najmniejszą intensywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *