Czym jest związek zwany cytruliną?

Cytrulina to związek, który w organizmie człowieka pełni szereg ważnych funkcji. Jej działanie wykorzystywane jest przez sportowców, którzy dzięki suplementacji tym aminokwasem mogą znacznie poprawić jakość i wydajność treningów. Cytrulina należy do aminokwasów endogennych, jednakże nie buduje ona białek, lecz jest wykorzystywana do sprawnego przebiegu cyklu mocznikowego, w którym jej głównym zadaniem jest neutralizacja amoniaku.

Cytrulina w sporcie

L-cytrulina w sporcie wykorzystywana jest głównie ze względu na jej działanie wspierające procesy syntezy argininy w organizmie. Oznacza to, że spożyta cytrulina spowoduje zwiększenie argininy w naszym ustroju, co przełoży się na ilość tlenku azotu poszerzającego nasze naczynia krwionośne. Ostatecznie zmierza to do lepszego ukrwienia pracujących mięśni.

Cytrulina wykazuje dodatkowo działania antykataboliczne, czyli chroni tkankę mięśniową przed rozpadem.

Również osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe mogą odczuć pozytywne działanie tego środka. Stosowanie już 6g na dobę wspomaga wytrzymałość mięśniowa i poprawia efektywne funkcjonowanie tkanki mięśniowej w trakcie treningu. Działanie to może być powiązane z wytwarzanym tlenkiem azotu i wpływem na usprawnienie transportu jonów wodorowych, co wpływa na odkwaszanie organizmu. Szybsza alkalizacja i transport amoniaku wpływa dodatkowo na mniejsze odczuwanie „zakwasów” po wysiłku beztlenowym.

Podsumowując, L-cytrulina wpływa na:

  • produkcję tlenku azotu (NO)
  • lepsze ukrwienie mięśni
  • wykazuje działanie antykataboliczne
  • polepszenie wytrzymałości mięśniowej
  • lepsze odkwaszenie organizmu
  • zmniejszenie „zakwasów” po treningu

Cytrulina w farmakologii

Cytrulina wykorzystywana jest z powodzeniem jako dodatek do środków na potencję, gdzie wspomaga efekt erekcji i usprawnia funkcje seksualne.

Dodatkowo wykazuje działania hipotensyjne, dzięki czemu znjduje zastosowanie w leczeniu chorób płuc.

Występowanie i dawkowanie

Produkty z cytruliną z powodzeniem można kupić w formie monoprepratu. Występują zarówno w postaci kapsułek jak i proszku. Dodatkowo, aminokwas ten wchodzi w skład produktów złożonych takich jak przedtreningowe no-boostery czy stacki, które dostarczają do organizmu związki poprawiające ukrwienie i pobudzające układ nerwowy. W naturze bogatym źródłem cytruliny są arbuzy, które zawierają jej nawet 300mg w 100g owocu.

Dawkowanie mieści się w zakresie 4-6g na dobę. Najlepiej sprawdza się jednoczesne stosowanie cytruliny i argininy. Połączenie to wykazuje dużo mocniejsze działanie, zwłaszcza jeśli mówimy o efekcie pompy mięśniowej. Suplement najlepiej przyjmować przed i po treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *