Depilacja laserowa – vademecum

Depilacja laserowa jest już niemal codziennością. Jej ogólna dostępność oraz przystępne ceny sprawiły, że coraz więcej kobiet i mężczyzn poddaje się działaniu lasera. Komfort i pewność siebie, jakie daje nieskazitelnie gładka skóra jest oczywistością. Jednak są osoby, które wahają się z różnych względów czy aby na pewno powinni przejść serię zabiegów tego rodzaju depilacji. Właśnie wszystkim tym, którzy nie są w 100% zdecydowani polecamy lekturę, która w sposób jasny, przejrzysty i przede wszystkim praktyczny przedstawi wszystkie plusy i minusy depilacji laserowej.

Zalety depilacji laserowej

Depilacja laserowa posiada wiele zalet, oto kilka z nich:

 • wysoka trwałość,

 • 95% skuteczności,

 • depilacja odbywa się bez bólu,

 • zabiegi przy użyciu urządzenia, jakim jest laser do depilacji Vectus są już dostępne,

 • skutki uboczne trwające maksymalnie kilka dni.

Medyczne wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Depilacja laserowa jest czasami wskazana medycznie. Kiedy? Szczególnie jeżeli cierpimy z powodu wrastających włosków oraz zapalenia mieszków włosowych. Wrastające włoski potrafią wywołać niezwykle bolesne zapalenie mieszków włosowych. Niekiedy te mikrourazy przeistaczają się w bolesne, podchodzące ropą rany, których leczenie nie jest łatwe i zajmuje przynajmniej kilkanaście dni. Przez ten czas niemożliwe jest wykonywanie jakichkolwiek zabiegów usuwania nadmiernego owłosienia. Dla osób, które borykają się z tym problemem depilacja laserowa jest najlepszym, najszybszym i najbardziej skutecznym rozwiązaniem.

Kto może poddać się depilacji laserowej?

Depilacji laserem może poddać się każdy, kto:

 • uważa nadmierne owłosienie za niehigieniczne z powodu osadzania się na włoskach licznych bakterii i drobnoustrojów,

 • czuje się komfortowo posiadając gładką skórę pozbawioną nadmiernego owłosienia,

 • chce zaoszczędzić dziennie kilkanaście minut, które poświęca na golenie zbędnych włosków,

 • cierpi z powodu nadpotliwości,

 • został zakwalifikowany przez lekarza dermatologa do odbycia zabiegu.

Depilacja laserowa a ból

Czy depilacja laserowa boli? To pytanie królujące wśród osób, które wahają się przed podjęciem decyzji o zabiegu. Wszyscy ci, którzy mają za sobą choćby jeden zabieg depilacji laserowej zgodnie twierdzą, że jest on całkowicie bezbolesny a korzyści, które przynosi są nieocenione. Depilacja laserowa nie boli. Jest to zasada ogólna. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i progu bólu jaki posiada dany pacjent. Przy zabiegach takich jak depilacja laserowa pach oraz depilacja laserowa bikini możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu, jednak są to wyjątkowe strefy, na które działa laser. Dlaczego? Nie tylko ze względu na cienką skórę w tych partiach ciała, ale również ze względu na wysoki poziom unerwienia tych miejsc.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Ze względu na laser istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu depilacji, są nimi:

 • ciąża i karmienie piersią,

 • rany w miejscu, które ma być poddane depilacji laserowej,

 • nadmierna opalenizna naturalna lub sztuczna, również po użyciu wszelkiego rodzaju kremów samoopalających,

 • zażywanie leków zawierających retinoidy,

 • zażywanie leków zawierających tetracykliny,

 • choroba nowotworowa,

 • bielactwo,

 • łuszczyca,

 • grzybicze zmiany skórne oraz zmiany o charakterze bakteryjnym,

 • inne infekcje w ramach obszaru ciała, który ma być depilowany.

Jak widać przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu jest całkiem sporo. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie są bezwzględne – pamiętajmy, że ostatecznej kwalifikacji do przeprowadzenia depilacji laserowej dokonuje lekarz dermatolog, którego opinia jest kluczowa. To on ocenia stan skóry pacjenta, skłonność do powstawania przebarwień oraz wyznacza termin zabiegu, jeżeli depilacja ma się odbyć w bardziej odległym terminie, na przykład ze względu na aktualnie występujące zmiany skórne u pacjenta uniemożliwiające poddanie skóry działaniu lasera w dniu konsultacji. powiedziała Julia Krajewska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Czy laser usunie wszystkie niechciane włoski?

Aby usuwanie zbędnego owłosienia laserem było skuteczne, konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów, zazwyczaj od trzech do sześciu. Warto wiedzieć, że laser usuwa włoski, które w danym momencie są w fazie wzrostu. Liczba niezbędnych do przeprowadzenia zabiegów jest sprawą bardzo indywidualną. Zasadą jednak jest, że włosy ciemne oraz czarne usuwane są o wiele szybciej od włosów siwych, rudych czy też blond. Zatem na serię zabiegów składa się kilka wizyt w gabinecie. Gwarantuje to pozbycie się do 95% zbędnego owłosienia w ramach depilowanego obszaru ciała. Pozostałe 5% niechcianych włosków może pojawić się w ciągu kolejnego roku. Wiedzmy jednak, że wystarczy poddać się tylko jednemu zabiegowi aby zwalczyć te nieliczne zbędne włoski. Depilacja przy pomocy lasera Vectus cechuje się naprawdę wysoką skutecznością.

Wszystkie zabiegi w ramach jednej serii muszą zostać przeprowadzone w określonym czasie, najczęściej przerwa między poszczególnymi etapami depilacji trwa od 4 do 8 tygodni, a samą częstotliwość ustala specjalista wykonujący depilację.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

 • należy dokładnie ogolić partię ciała, którą będzie obejmował promień lasera – powinno to nastąpić w przeddzień zabiegu lub w dniu zabiegu

 • miesiąc przed zabiegiem nie usuwamy zbędnego owłosienia woskiem, depilatorem elektrycznym ani pęsetą – chodzi o to aby jak najwięcej cebulek włosów pozostawało w fazie wzrostu podczas wykonywania depilacji laserowej

 • przez kilka tygodni nie stosujemy kremów z wit. C, wit. A ani z kwasami owocowymi

 • dwa tygodnie wcześniej odstawiamy wszelkie leki o charakterze fototoksycznym – dotyczy to również ziół (nagietek, dziurawiec, herbatki Figura1 oraz Figura2)

 • pół roku przed planowanym zabiegiem powinniśmy odstawić leki zawierające retinoidy

Sama wizyta w gabinecie rozpoczyna się od przeprowadzenia ankiety, którą powinniśmy wypełnić starannie i nie ukrywając żadnych faktów. Ankieta dotyczy naszego stanu zdrowia oraz przyjmowanych leków i analizowana jest przez lekarza, który oceni czy możemy bezpiecznie poddać się serii zabiegów depilacji.

Zabieg trwa minimum kilkanaście a maksimum kilkadziesiąt minut, Czas trwania zależy od tego jak rozległy obszar ciała poddany jest działaniu lasera. Po zabiegu specjalista wykonujący zabieg posmaruje naszą skórę kremem łagodzącym zaczerwienienie oraz obrzęki, a następnie przekaże nam wszystkie informacje dotyczące postępowania pozabiegowego.

Pielęgnacja po zabiegu laseroterapii

Po zabiegu nasza skóra może, aczkolwiek nie musi, pozostać zaczerwieniona i obrzęknięta. Dzieje się tak częściej w przypadku przeprowadzania zabiegu w ciepłych miesiącach. Aby pomóc nieco nadwyrężonej skórze, możemy smarować ją kremami Alantan, Alantan plus, Penathen lub Bepanthen. Są one dostępne we wszystkich aptekach i drogeriach kosmetycznych. Przez miesiąc warto powstrzymać się od pływania w basenie oraz odwiedzania sauny, a w miesiącach letnich smarować skórę kremami z wysokimi filtrami UVA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *