Dlaczego warto jeść karczochy?

Karczochy są często włączane do diet z wielu powodów. Przede wszystkim mają niebywałe właściwości zdrowotne. Pomagają zwalczyć chorobę, zapewniają dobre zdrowie. Mają też właściwości antyrakowe. Dlatego są często polecane przez dietetyków na całym świecie. Przede wszystkim doskonale wpływają na wątrobę i przewód pokarmowy. Słyną również z doskonałego smaku i wszechstronności.

Wspaniałe właściwości karczochów wynikają przede wszystkim z przeciwutleniaczy i właściwości odżywczych, które możemy znaleźć w liściach tych warzyw.

Najważniejsze właściwości zdrowotne karczochów

Moc antyoksydacyjna

Karczochy są w pełni wypełnione szeregiem istotnych przeciwutleniaczy i fitoskładników, które pomagają w walce z rakiem. Możemy do nich przede wszystkim zaliczyć kwercetynę, kwas galusowy, rutynę i cynarynę. Te warzywa mają wysoki wskaźnik ORAC, czyli zdolności absorpcji wolnych rodników. Dlatego posiadają potężną moc do zwalczania stresu oksydacyjnego w naszym organizmie. Warto pamiętać, że jedną z najważniejszych zalet owoców i warzyw, posiadających dużą ilość przeciwutleniaczy jest zdolność pokonywania raka. Komórki nowotworowe mogą bowiem po części rozwijać się w wyniku utleniania i gromadzenia się wolnych rodników w organizmie człowieka, jeśli nie będą kontrolowane. Dlatego tak ważne jest, aby jeść jak najwięcej pokarmów, zawierających przeciwutleniacze.

Skuteczna walka z chorobą sercowo-naczyniową

Karczochy pozwalają skutecznie zredukować poziom niezdrowego cholesterolu we krwi, złagodzić stan zapalny w organizmie i poprawiają przepływ krwi. Warto pamiętać, że osoby z wyższym poziomem złego cholesterolu, są bardziej narażone na rozwój chorób serca. Częściej doświadczają też problemów z krążenia. Odnotowano też u tych osób wyższe ryzyko udaru. Na szczęście cynaryna, którą można znaleźć w karczochach, jest potężną substancją, najlepszym, naturalnym środkiem, pomagającym przywrócić właściwy poziom cholesterolu. Lipidowe i redukujące glikemię działanie karczochów skutecznie pomaga zapobiec zaburzeniom metabolicznym i chorobie wieńcowej.

Odtrucie wątroby i układu trawiennego

Karczochy zwiększają produkcję żółci trawiennej. Mają też właściwości detoksykacyjne organizmu. Odżywiają doskonale przewód pokarmowy i pozwalają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Do innych drogocennych właściwości karczochów możemy przede wszystkim zaliczyć:

  • poprawa flory jelitowej organizmu,
  • zmniejszenie objawów, związanych z chorobą przewodu pokarmowego,
  • zwiększenie odporności,
  • właściwa produkcja żółci,
  • ochrona wątroby.

Ze względu na wysoką zawartość błonnika, zdolność do zmniejszania stanu zapalnego i działanie odżywcze należy włączyć karczochy do naszej diety.

Więcej na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *