Grzybica gardła – przyczyny, objawy i sposób leczenia

Grzybica gardła to jedno z najczęściej występujących schorzeń laryngologicznych. Dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Może towarzyszyć przeziębieniu bądź innym schorzeniom, którym sprzyjają stany obniżonej odporności organizmu bądź współistnieć z grzybicą innych narządów – na przykład migdałków.

Najczęściej grzybica gardła wywołana jest przez grzyby z rodzaju Candida. Wśród osób, które są szczególnie narażone na przewlekłe, grzybicze infekcje gardła należą przede wszystkim dzieci i osoby starsze, osoby chorujące na przewlekłe schorzenia (na przykład cukrzycę, AIDS) i osoby noszące protezy zębowe. Przyczyną nawracających infekcji grzybiczych gardła może być także korzystanie ze wspólnych przedmiotów z inną osobą chorą na grzybicę, a także stosowanie długotrwałej antybiotykoterapii (na przykład do leczenia trądzik czy infekcji intymnych u kobiet).

Objawy grzybicy gardła

Grzybica gardła objawia się nie tylko bólem w okolicy narządu oraz dyskomfortem. Pojawiają się również takie objawy jak:

  • zaczerwienienie i obrzęk gardła oraz okolic (na przykład języka),
  • stany podgorączkowe bądź gorączka,
  • uczucie „przeszkody”, ucisku w gardle,
  • ból podczas przełykania,
  • wydzielina ropna,
  • nalot na gardle i migdałkach,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • uczucie „dziwnego smaku” w ustach, zmieniony smak.

U niektórych chorych z grzybicą gardła może również występować powiększenie węzłów chłonnych, ale nie jest to objaw, który występuje u każdego. Niektórzy chorzy mogą ponadto czuć się osłabieni i rozdrażnieni – tak jak to jest przy przeziębieniu czy grypie.

Jak postępować przy grzybicy gardła?

Z podejrzeniem grzybicy gardła najlepiej jest się zgłosić bezpośrednio do lekarza bądź laryngologa. W początkowych fazach choroby można jednak podjąć próbę leczenia środkami dostępnymi bez recepty – mowa tutaj między innymi o płukaniu ust i gardła roztworem z wody utlenionej czy jodyną, które mają działanie przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Jeśli jednak objawy nie przechodzą po kilku dniach bądź się nasilają, niezbędne jest udanie się do specjalisty, który na postawie badań (między innymi po pobraniu próbki, tak zwanego wymazu ze ściany gardła oraz migdałków) oraz oceny grzybicy pod kątem antybiotykoterapii dobierze odpowiedni sposób leczenia. Oprócz tego w leczeniu grzybicy gardła stosuje się specyfiki, które mają działanie odkażającego i grzybobójcze. Niezmiernie ważna jest także odpowiednia higiena ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *