Ile mięśni ma człowiek?

Czym jest mięsień?

Mięsień można zdefiniować jako kurczliwy narząd, stanowiący czynny element układu ruchu. Mięśnie zbudowane są z tkanki mięśniowej i połączone ze szkieletem. W wyniku skurczu i rozkurczu, powodują ruchu szkieletu względem siebie, co umożliwia nam poruszanie się.

Ile mięśni ma człowiek?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile mięśni ma człowiek? Odpowiedź na to pytanie może wcale nie być taka oczywista. Możemy to zagadnienie rozpatrywać bowiem z dwóch różnych punktów widzenia:

  • jako określoną, policzalną ilość mięśni, które anatomicznie budują ciało człowieka
  • w znaczeniu potocznym możemy o tym myśleć, jako masie mięśniowej zawartej w organizmie.

Z punktu widzenia anatomii, nie jest wcale tak łatwo konkretnie policzyć mięśnie w ciele człowieka. Wyznaczona przez naukowców ilość mięśni budująca nasze ciało to tylko dane szacunkowe. Ocenia się, że układ mięśniowy człowieka składa się z 450-500 mięśni.

Określenie masy mięśniowej, dzięki nowoczesnym urządzeniom może być dużo łatwiejsze. Badania pokazują, że przeciętnie w organizmie masa mięśniowa stanowi około 40% masy ciała mężczyzn i 35% masy ciała kobiet. Przekłada się to zwykle na od 25 do 35 kilogramów.

Jakie znaczenie ma masa mięśni?

Prawdopodobnie spotkałeś w swoim życiu osoby, które z dużym samozaparciem chodziły na siłownię, żeby podnosić ciężary i zwiększały maksymalnie w swojej diecie ilość białka – wszystko po to, by wzrosła ich masa mięśni. U dużej części osób wynika to po prostu z mody i chęci poprawienia swojej siły i sprawności fizycznej. W oparciu o literaturę naukową, wymienić można jednak kilka innych powodów, które powinny zachęcać ludzi do dbania o zawartość mięśni w organizmie:

  • wpływ na utrzymanie lub redukcję masy ciała – masa mięśniowa to jeden z najważniejszych czynników wpływających na podstawową przemianę materii, czyli ilość kilokalorii, które zużywamy w warunkach spoczynku i przy optymalnej temperaturze zewnętrznej; oznacza to, że mając większą masę mięśniową „spalasz” więcej kilokalorii, leżąc na kanapie i oglądając kolejne odcinki serialu – dzięki temu dużo łatwiej jest Ci utrzymać prawidłową masę ciała, a jeśli się odchudzasz – gdy w Twoim organizmie zawartość mięśni jest wyższa, możesz mniej ograniczyć ilość jedzenia niż osoba z niską masą mięśniową i uzyskać przy tym taki sam efekt,
  • poprawa rokowań w przypadku niebezpiecznych dla życia chorób – z roku na rok, zwiększa się zachorowalność na groźne schorzenia zaliczane do przewlekłych chorób niezakaźnych, takich jak nowotwory; w przebiegu tych chorób dochodzi do utraty masy mięśniowej i wiążącego się z tym wyniszczenia, które zmniejsza szansę na uzyskanie pozytywnych efektów leczenia; osoba, u której w momencie diagnozy masa mięśniowa jest wysoka ma zdecydowanie lepsze rokowania poprawy stanu zdrowia.

Jak dowiedzieć się, ile mięśni ma człowiek?

Najlepszym sposobem, żeby dowiedzieć się, ile w Twoim organizmie masz mięśni, jest wykonanie badania z wykorzystaniem analizatora składu ciała. Dzięki temu pomiarowi z dużą dokładnością można określić masę mięśni u danej osoby. Niektóre urządzenia stosowane do przeprowadzenia tego badania, dodatkowo mają funkcję oceny rozłożenia tkanki mięśniowej w organizmie, co pozwala na zdobycie wiedzy o tym, nad którymi partami ciała należy najbardziej pracować. Dysproporcje w rozłożeniu masy mięśniowej w ciele mogą bowiem przyczyniać się do powstawania kontuzji i urazów.

Analizatory składu ciała InBody

Marka InBody ma w swojej ofercie specjalistyczne analizatory składu ciała, które zapewniają rzetelne pomiary najważniejszych komponentów organizmu, w tym badania masy mięśniowej. Wśród produktów proponowanych przez tę firmę, znajduje się kilka modeli różniących się możliwościami wykonania określonych pomiarów, dzięki czemu każdy może wybrać analizator składu ciała całkowicie dopasowany do jego potrzeb. Dzięki wykorzystywaniu w tych urządzeniach 8-punktowego tetrapolarnego systemu elektrod dotykowych każdy z analizatorów składu ciała InBody zapewnia rzeczywiste i wiarygodne wyniki pomiarów.

Badanie z wykorzystaniem tego narzędzia, pozwoli Ci także na poznanie wielu innych niż masa mięśniowa parametrów składu ciała, takich jak:

  • zawartość tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenie w określonych partiach ciała
  • wskaźnik wody pozakomórkowej, który pokazuje, czy gospodarka wodna w organizmie jest prawidłowa
  • obszar trzewnej tkanki tłuszczowej
  • podstawowa przemiana materii.

Wykonuj regularnie badanie składu ciała, by dowiedzieć się, czy zawartość poszczególnych komponentów organizmu jest optymalna dla Twojego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *