Jakie są najczęstsze choroby u psów?

Na pewno nie raz zastanawiałeś się co się dzieje z Twoim pupilem. Podczas spaceru dziwnie się zachowuje, nie ma apetytu albo jest agresywny? To mogą być objawy poważnej choroby. W dzisiejszym artykule pokazujemy jakie są często występujące choroby u psów i czy należy się niepokoić, gdy zauważymy objawy o swojego psiaka.

Jedną z takich chorób jest kaszel kenelowy, który jest chorobą gorączkową z typowym suchym kaszlem, odruchem wymiotnym, powiększonymi migdałkami i gorączką. Jest to choroba przenoszona drogą kropelkową, narażone mogą być na nią psy np. w schroniskach, gdzie jest duże skupisko zwierząt. Czasem choroba ustępuje sama po tygodniu lub dwóch, ale może także dojść do przewlekłego zapalenia oskrzeli, który objawia się długotrwałym kaszlem. Powinieneś zaszczepić swojego szczeniaka, aby uchronić go od tej choroby.

Inną chorobą, nieco odmienną, jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Dysplazja jest chorobą genetyczną i dotyczy głównie dużych psów. Aby nie narazić psa na tę chorobę, nie możemy doprowadzać go do otyłości. Po ukończeniu 18 miesięcy, możesz zrobić badania na dysplazję i jeśli weterynarz ją wykryje, stosować odpowiednią dietę i styl życia dla zwierzaka.

Enostoza jest młodzieńczym zapaleniem kości. Dotyczy wyłącznie kości kończyn i polega na powstaniu stanu zapalnego jamy szpikowej. Najczęściej dotyka psów w wieku 6-18 miesięcy i objawia się nagłą kulawizną. Zwykle pojawia się na kilka dni, potem znika i po paru dniach znów się pojawia. Oprócz tego, nasz pupil może być osowiały, nie mieć apetytu i gorączki. Diagnostyka opiera się na badaniu RTG, a leczenie opiera się na lekach niesterydowych przeciwzapalnych.

Częstą chorobą jest również zapalenie spojówek, której przyczyną mogą być alergie, wirusy, grzyby i bakterie, ale również inne choroby oczu, w tym genetyczne. U swojego psa na pewno zauważysz wtedy silne zaczerwienienie i wypływ z oka. Zależnie od przyczyny, leczenie będzie się różnić.

U Twojego psa może również wystąpić zapalenie uszu. Powody mogą być różne. Niektóre rasy mają opadające i przylegające do głowy uszy, które nie wentylują się i słabo samooczyszczają. Powodem może też być alergia albo kąpiele w stawach. 

Twój pupil będzie prawdopodobnie drapał się i trzepał głową, a w skrajnych przypadkach może też pocierać małżowinami o inne przedmioty. Przy próbie dotyku w okolicach uszu, może go to bardzo boleć. Czasem występuje wydzielina z uszu, która nieprzyjemnie pachnie. Zapaleniu uszu można zapobiegać poprzez odpowiednią higienę.

Kolejną z częstych chorób są problemy ze stawami. Pies może wtedy czuć ból przy chodzeniu a nawet mieć niedowład. Twój pies może mieć np. zerwane więzadło krzyżowe przednie, które leczy się metodą TTA Rapid.

Metoda TTA Rapid to zabieg, który polega na wstawieniu tytanowej klatki, która zmienia płaszczyznę powierzchni stawowej kości piszczelowej. Dzięki temu staw kolanowy prawidłowo funkcjonuje. W odróżnieniu od metod zewnątrztorebkowych (tzw. szwu bocznego) metoda ta dobrze sprawdza się nawet u bardzo dużych, aktywnych psów.

W Klinice Kurosz, specjaliści weterynarii posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu psów i kotów. Zajmują się leczeniem nie tylko metodą TTA Rapid, ale są w stanie sprostać nawet najtrudniejszym przykładom różnych chorób i przypadłości. Jeśli szukasz sprawdzonych lekarzy weterynarii, sprawdź ich ofertę na klinikakurosz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *