Kreatyna i alkohol działają przeciwko sobie

Warto zastanowić się nad wpływem alkoholu na budowanie mięśni i co się dzieje, jeśli przyjmuje się kreatynę. Nie było oficjalnych badań nad wpływem kreatyny i alkoholu w przeszłości. Nie ma naukowych dowodów na to, że alkohol wpływa bezpośrednio na organizm wykorzystujący kreatynę. Jednak analizując wpływ alkoholu i kreatyny na ciało, jasne jest, że te dwie mieszanki nie współgrają dobrze ze sobą i źle wpływają na organizm ludzki.

Jak rosną mięśnie?

Podczas podnoszenia ciężarów na siłowni rzeczywiście dochodzi do uszkodzenia i rozbicia mięśni. Są one pompowane na siłowni, ponieważ człowiek posiada małe włókna mięśniowe. Prawdziwy wzrost mięśni występuje podczas odpoczynku, gdy zachodzi proces zwany syntezą białka. Synteza białek jest produkcją nowych białek mięśniowych. Kiedy budowane są mięśnie, każdy wtedy ma na celu odbudowanie większej ilości mięśni niż zostało uszkodzone podczas treningu.

Jak działa kreatyna

Kreatyna jest naturalnie produkowana w organizmie w wątrobie, trzustce i nerkach. Wspólnymi źródłami żywności, które są naturalnie wysokie w kreatynę, jest czerwone mięso i ryby. Kreatyna wspomaga proces ATP, czyli energię wykorzystywaną do szybkich, wyczerpujących czynności (podnoszenie ciężarów). Ciało ma bardzo ograniczoną podaż ATP, wystarcza na zaledwie kilka sekund intensywnej aktywności. Kiedy poziom ATP spada, mięśnie stają się zmęczone. W teorii, biorąc więcej suplementów kreatyny daje się organizmowi większą ilość kreatyny do syntezy, czyli więcej ATP, a tym samym powodowane jest mniejsze zmęczenie mięśni i uzyskanie lepszych wyników.

Wpływ alkoholu na budowę mięśni

Alkohol ma dwa bardzo negatywne skutki związane z budową mięśni.

  • Po pierwsze, alkohol utrudnia proces syntezy białek, czyli produkcję białek mięśniowych, dosłownie mówiąc, wzrost mięśni. Ograniczenie skutków wzrostu mięśni nie pozwala na ich wypracowanie.
  • Po drugie, alkohol ma anaboliczne właściwości insuliny i hormonu wzrostu. Zarówno insulina, jak i hormon wzrostu są niezbędne do indukowania syntezy białka po wysiłku fizycznym.

Kreatyna i alkohol działają przeciwko sobie

Z jednej osoba podejmująca wysiłek ma kreatynę, która pobudzała syntezę białek, a po drugie spożywa alkohol, który ją utrudnia. Oczywiście ten efekt go ograniczy, jeśli alkohol nie zostanie wyeliminowany korzyści, jakie niesie przyjmowanie kreatyny zostaną utracone.

Alkohol może powodować rozpad mięśni

Rozpad mięśni może wystąpić, jeśli mięśnie są zbyt przepracowane (uszkodzone), a organizm nie ma wystarczających zasobów, aby je naprawić. Jest to szczególnie ważne, aby rozważyć stosowanie alkoholu i kreatyny. Kiedy korzysta się z suplementów kreatynowych, pozwala się mięśniom ciężej pracować i je rozbijać. Jeśli więc pije się duże ilości alkoholu, hamuje się jednocześnie proces odbudowy mięśni. Ciało nie może naprawić tak bardzo mięśni, jak faktycznie one tego potrzebują, może wystąpić zwiększony czas odbudowy, a nawet utrata masy mięśniowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *