Licytacje komornicze: co można na nich kupić i jak wziąć w nich udział?

Jak pokazują różnego rodzaju dane statystyczne, takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane licytacje komornicze z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w trakcie tego rodzaju aukcji można nabyć wiele rozmaitych rzeczy(od domów czy mieszkań aż po sprzęt rtv, agd czy nawet biżuterię) po naprawdę atrakcyjnych cenach. Dodatkowo, warunki uczestnictwa w licytacjach organizowanych przez komorniów z całą pewnością nie należą do wygórowanych: należy spełnić tylko kilka podstawowych kryteriów, o których w sposób bardziej szczegółowy będzie mowa w dalszej części niniejszego tekstu.

Jednak pomimo wspominanej już powyżej rosnącej popularności licytacji komorniczych można powiedzieć, że spora część naszego społeczeństwa nie tylko wciąż nie posiada nawet podstawowej wiedzy na temat mechanizmu działania tego rodzaju rozwiązań oraz korzyści z nimi związanych, ale nie nawet o samym istnieniu aukcji organizowanych przez komorników. Zapewne ten brak wiedzy lub też pewna liczba mylnych, obiegowych przekonań w dużej mierze wynikają z tego, że zawód, jakim jest komornik najdelikatniej mówiąc nie cieszy się w Polsce zbyt dużym szacunkiem. Co więcej, wszelkie sprawy z działaniem szeroko rozumianego aparatu prawa wydają się nam niejako z samej definicji wysoce skomplikowane oraz najeżone różnego rodzaju „pułapkami”.

Tymczasem mechanizm działania licytacji komorniczych jest naprawdę wyjątkowo prosty. W bardzo łatwy sposób możemy się również dowiedzieć na temat daty i miejsca organizacji poszczególnych aukcji a nawet na temat asortymentu, który będzie licytowany podczas danej sesji.

Czym są licytacje komornicze i jak działają?

Jak już sama nazwa może wskazywać, licytacje komornicze polegają na sprzedaży, poprzez aukcję, różnego rodzaju ruchomości oraz nieruchomości zajętych przez komorników. Aktywa tego rodzaju są wystawiane na sprzedaż, ponieważ ich prawny właściciel, czyli skarb państwa, nie jest w stanie ich przysposobić, tak jak ma to miejsce na przykład w przypadku zajmowania przez komorników określonych sum pieniędzy.

Licytacja przebiega na zasadach aukcji. Oznacza to więc, że licytowanie rozpoczyna się od pewnej ceny wyjściowej ustalonej dla danego przedmiotu. Owa cena wyjściowa to 75 procent szacunkowej wartości danej rzeczy, o ile jest ona licytowana po raz pierwszy. Jeżeli dana rzecz podlega licytacji po raz kolejny, cena wyjściowa będzie wynosić już tylko 2/3 wartości szacunkowej. Oznacza to więc, że licytacja mieszkania o szacunkowej wartości 200 tysięcy złotych będzie rozpoczynać się od ceny 150 tysięcy złotych(jeżeli owo mieszkanie jest licytowane po raz pierwszy), oraz od ceny nieco ponad 133 tysięcy złotych(jeżeli nieruchomość jest licytowana po raz kolejny, tzn. nie została sprzedana podczas poprzednich aukcji).

Aby wziąć udział w licytacji, uczestnik musi uiścić vadium, czyli po prostu rękojmię. W przypadku nieruchomości wynosi ona 10 procent szacunkowej wartości danej rzeczy, w przypadku zaś ruchomości będzie to 20 procent(jeżeli wartość danego przedmiotu jest wyższa, niż 500 złotych).

Podczas licytacji uczestnicy przebijają oferty innych uczestników o kwotę wynoszącą co najmniej 1 procent ceny wywoławczej. Oznacza to, że jeżeli wartość wywoławcza wynosi 100 tysięcy złotych, przebicie musi wynosić co najmniej 1 tysiąc złotych.

Gdzie można znaleźć informacje na temat przyszłych licytacji komorniczych? Zdecydowanie najlepszym, bo najbardziej wiarygodnym źródłem jest tutaj serwis internetowy Krajowej Rady Komorniczej. Znajdziemy tam nie tylko ogłoszenia o organizacji poszczególnych aukcji, ale również spisy rzeczy, które będą podlegać licytowaniu wraz z ich szacunkową wartością a niekiedy nawet z fotografiami przedstawiającymi daną ruchomość lub nieruchomość.

Jeżeli naszym celem jest kupno nieruchomości, warto wcześniej ją obejrzeć, nawet jeżeli mamy dostęp do fotografii. W tym celu należy zgłosić się do komornika przeprowadzającego aukcję. Dowiemy się w ten sposób nie tylko tego, jak wygląda dana nieruchomość, ale również na przykład, czy nie jest obecnie zamieszkiwana przez lokatorów. Warto także rzecz jasna sprawdzić status prawny nieruchomości oraz przejrzeć jej księgę wieczystą.

Kto może wziąć udział w licytacji komorniczej?

Oprócz wymienionej wyżej konieczności wcześniejszego uiszczenia vadium, w licytacji którą organizuje komornik sądowy może wziąć każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo oraz pełnoletnia, która:

  • 1. Nie jest dłużnikiem(nie była właścicielem rzeczy, które będą licytowane)
    2. Nie jest omornikiem
    3. Nie jest małżonkiem, dzieckiem, rodzicem lub rodzeństwem dłużnika lub komornika)
    4. Nie jest osobą obecną na licytacji w charakterze urzędowym
    5. Nie jest licytantem, który nie dopełnił warunków poprzedniej licytacji

Oprócz tego, w przypadku licytowania nieruchomości w aukcji nie mogą brać udziału osoby, w przypadku których nabycie nieruchomości wymaga zezwolenia sądowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *