Nie bój się wynająć detektywa.

Kiedy myślimy o osobach, które wynajmują prywatnych detektywów często nasuwa nam się na myśl widok zdesperowanej bogatej żony, która podejrzewa swojego podstarzałego męża o zdradę w młodziutką kochanką. Innym znanym skojarzeniem jest detektyw z popularnych książek, z lupą oraz w dziwnym kapeluszu. Obydwa wyobrażenia są karykaturalne, ale i poprawne. Każdy z nas miał choć raz w życiu wrażenie, że nie jest już pewny niczego i najchętniej zatrudnił by detektywa, który sprawdzi co jest prawdą. Zakres działania agencji detektywistycznej jest szeroki i można prosić o jej usługi niemal w każdej sprawie. Głównym uprawnieniem detektywa jest przetwarzanie danych osobowych bez zgody osób, których dane te dotyczą. Dlatego, gdy tylko czujemy potrzebę nie tylko sprawdzenia, czy małżonek nas zdradza, ale gdy szukamy krewnych, chcemy mieć pewność, że nikt przed nami nic nie ukrywa nie wahajmy się sięgnąć po pomoc specjalisty od tajemnic.

Główne sfery działania detektywa:

Prywatny detektyw działa w dwóch sferach, które są ze sobą powiązane i niejednokrotnie przenikają przez siebie. Pierwszym obszarem działań jest sfera prywatna, czyli taka, która dotyczy nas osobiście oraz naszych najbliższych. Detektyw działający w tym obszarze może zweryfikować kontakty oraz środowisko, w których przebywa dziecko, partner lub inny członek rodziny. Wiadome jest też, że odnajdzie osobę zaginioną, oraz może spróbować nawiązać z nią kontakt. Gdy podejrzewamy niewierność partnera lub męża, może ją monitorować oraz zebrać dowody zdrady, jeśli ona wystąpi. Dodatkowo ustali, czy partner lub mąż ukrywa majątek oraz ustali jego wartość oraz odnajdzie wszystkich ewentualnych spadkobierców. Zgromadzi obszerny materiał dowodowy do spraw dotyczących naszego odszkodowania. Ważne jest również podkreślenia, że detektyw również zbierze materiał genetyczny, zabezpieczy go i przekaże do weryfikacji.

Drugą sferą, w której działa agencja detektywistyczna jest to obszar biznesowo-gospodarczy. Detektyw działający w tej sferze ma duże pole do popisu, jednocześnie jest to obszar bardzo wymagający. Zebranie dowodów w dziedzinie biznesowej wymaga twardych dowodów, ale jednocześnie daje największe korzyści. Praca w domenie spraw gospodarczych opiera się przede wszystkim na szerokim wywiadzie. Standardem w wysokorozwiniętych krajach jest sprawdzanie kontrahentów oraz weryfikowanie stanu majątkowego, dlatego nie obawiajmy się również takich działań. Dodatkowo detektyw może ustalić ukrywany majątek oraz jego wartość tak jak w sferze prywatnej. Agent działający na nasze zlecenie może odnaleźć innych partnerów współpracujących z naszym kontrahentem. Obszar biznesowo-gospodarczy, w którym działa detektyw zawiera również sprawdzanie firm i gospodarstw oraz weryfikuje informacje o nich. Agencja dodatkowo może sprawdzić uczciwość i przeszłość pracowników.

Ważne podkreślenia są obszary, które dotyczą przestępstw kryminalnych. Często zdarza się, że organy prowadzące takie sprawy nie są w stanie odpowiednio przyłożyć się do dochodzenia, lub nie mają naszego zaufania, dlatego w tedy warto jest sięgnąć po dodatkową pomoc agencji detektywistycznej. Prywatny detektyw może w tedy zebrać materiał dowodowy w sprawach, które dotyczące szantażu, stalkingu, czy mobbingu. Jeśli sprawa dotyczy kradzieży, agent pomoże ustalić sprawcę napadu oraz miejsce przebywania skradzionych przedmiotów. Dodatkowo detektyw dotrze do świadków przestępstw. Warty podkreślenia jest również fakt, że detektyw odszuka urządzenia podsłuchowe, przeprowadzi odpowiednie ekspertyzy oraz badania wariograficzne. Pamiętajmy jednak, że najlepsze agencje detektywistyczne działają współpracując z organami ścigania.

Prawa i obowiązki detektywa:

Osoby wynajmujące prywatnego detektywa często zapominają jakie mają prawa, oraz co mogą od agenta wymagać. Jednakże trzeba pamiętać, że są pewne zasady, których detektyw nie przekracza. Główne prawa i obowiązki to:

  • Przestrzeganie praw i wolności każdego człowieka.
  • Sumienność i uczciwość przy wykonywaniu zlecenia.
  • Kierowanie się zasadami etyki. Detektyw ma prawo odmówić wykonaniu zlecenia, jeśli wymaga się od niego złamanie prawa lub zadanie jest nieetyczne.
  • Agent zachowuje w tajemnicy swoje źródła informacji.
  • Sprawdzanie tożsamości osoby, która zleca zadania.
  • Detektyw sporządza końcowe pisemne sprawozdanie oraz przekazuję je zleceniodawcy.
  • Każdy detektyw musi okazać licencję na żądanie osobie, której czynności dotyczą.
  • Agent musi poddawać się okresowym badaniom lekarskim i psychologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *