Poznaj właściwości mąki z kokosa!

Kokos ostatnio podbija rynek. To już nie tylko syrop kokosowy idealnie nadający się do kawy, przenoszący w gorące tropiki zimą. Na półkach supermarketów znajdziemy aktualnie również cieszące się dużym zainteresowaniem olej, masło, mleczko, wiórki czy mąkę.

Ta ostatnia zdecydowanie podbije serca osób będących na wiecznej diecie bądź mających problemy zdrowotne. Coraz popularniejsza i dostępna w Polsce wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy często nie mogą jeść przeróżnych rodzimych potraw. Produkowana z miąszu orzecha kokosowego wraz z olejem i mlekiem jest źródłem wielu niezbędnych makroelementów. Jej zalety można wymieniać długo, jednak można wyróżnić kilka szczególnie przykuwających uwagę.

Główne zalety mąki kokosowej:
• bezglutenowa
• źródło błonnika – zawiera go cztery razy więcej niż otręby owsiane
• posiada niski indeks glikemiczny
• źródło białka
• źródło tłuszczy nasyconych
• niskowęglowodanowa – zawiera dużo mniejsze ilości skrobi niż mąka pszenna czy żytnia

Co za tym wszystkim idzie, świetnie sprawdzi się u osób cierpiących na cukrzycę, posiadających nietolerancje pokarmowe lub też po prostu próbujących schudnąć. Jednak zacznijmy od samego początku.

Jaką mąkę wybrać?

Aktualnie wybór jest naprawdę bogaty i chociaż każdy ma swoje preferencje, najważniejsze zwrócić uwagę na jedno – jakość. Najlepiej decydować się na mąkę pochodzącą z ekologicznych upraw organicznych. Zazwyczaj na etykiecie widnieje wtedy napis BIO lub znaczek certyfikatu jakościowego.

Mąka kokosowa sprzedawana jest w różnych formach – mniej lub bardziej zmielona. To jaką wybierzemy zależy już od indywidualnych preferencji i przeznaczenia.

Do czego wykorzystywać mąkę kokosową?

Jak już ustaliliśmy, mąka kokosowa jest jedną z najzdrowszych mąk. Jednak próba zastąpienia nią innych mąk może prowadzić jedynie do frustracji. Jako, że nie jest ona „typową” mąką, zdecydowanie trzeba włożyć trochę wysiłku, by zaadaptować przepisy. Niektóre jednak wręcz od razu warto porzucić. Chleb, bułki czy naleśniki najlepiej zostawić dla mąk zbożowych, szczególnie pszennej. Kokosowa może jedynie psuć efekt i doprowadzać kucharzy do łez.

Nie wszystko jednak stracone. Można z niej stworzyć ciasta, muffinki czy nawet spód do pizzy. Co prawda, jak już wcześniej było wspomniane, przepisy wymagają uprzedniej modyfikacji. Jednak rosnąca cały czas popularność i naprawdę dużo właściwości sprawiają, że aktualnie w internecie można znaleźć setki przeróżnych pomysłów na wykorzystanie mąki kokosowej w kuchni.

Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że mąkę kokosową można również jeść na surowo, dlatego też może znaleźć ona swoich fanów wśród osób stosujących dietę paleo.

Gdzie dostać mąkę kokosową?

Bez problemu znajdziemy ją w każdym większym supermarkecie. Zazwyczaj znajduje się w dziale ze zdrową/organiczną żywnością. Oczywiście do dostania jest również w internecie.
Należy tu też pamiętać, że mąka kokosowa nie jest równoznaczna wiórkom kokosowym. Po zmiksowaniu tych drugich nie otrzymamy tego, co sprzedawane jest w sklepach. Główna różnica polega na zawartości wody i tłuszczów. Wiórki poprzez ponad dwukrotnie większą ilość tych drugich są oczywiście dwa razy bardziej kaloryczne. Natomiast zawartość kalorii w mące kokosowej jest niewiele większa niż w pszennej czy żytniej.

Podsumowując, mąka kokosowa może sprawić nam w kuchni trochę niespodzianek, jednak jest naprawdę dobrą inwestycją. Wręcz nieocenioną dla osób cierpiących na cukrzycę czy będących na diecie. Szczególnie, że przy obecnym dostępie do różnorodnych przepisów i rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *