Profesjonalny doradca zawodowy – kiedy warto skorzystać z jego usług

Doradztwo zawodowe kojarzy się przede wszystkim z pracownikiem Urzędu Pracy, z którym trzeba odbyć rozmowę, tylko po to, żeby otrzymać świadczenie socjalne. Spotkanie z profesjonalnym doradcą zawodowym może być jednak ciekawe i inspirujące na różnych etapach naszej kariery zawodowej.

Wybór zawodu

Czas wyboru ścieżki zawodowej przypada dosyć wcześnie, bo już na etapie szkoły średniej, a nawet przed jej rozpoczęciem. Już wtedy oczekuje się od młodych ludzi określenia, jaki zawód będą wykonywać w dosyć odległej przyszłości. Niestety niewiele jest osób, które od początku wiedzą, że ich wymarzony zawód to chirurg onkolog albo grafik komputerowy. Rozmowa z doradcą zawodowym może na tym etapie nakreślić, choć w przybliżeniu, obszary zainteresowań zawodowych. Doradca nie tylko pomoże określić mocne strony i predyspozycje, ale przedstawi zawody, w których te kompetencje są wykorzystywane. Dla młodych ludzi, nie mających doświadczenie na rynku zawodowym, takie informacje mogą być bardzo przydatne. To właśnie doradca zawodowy, dzięki specjalnym testom i innym narzędziom diagnostycznym może otworzyć młodym ludziom oczy na różne, często bardzo ciekawe możliwości. Przecież nie zawsze lekarz musi pracować z pacjentami (np. lekarz radiolog), a informatyk nie zawsze ma kontakt jedynie z komputerem.

Zmiana ścieżki zawodowej

Jeśli wybrałeś zawód, taki jak chirurg onkolog, to pewnie całkowita zmiana ścieżki zawodowej ci nie grozi. A może jednak? Przecież i takie sytuacje się zdarzają, nie tylko w momencie wypalenia zawodowego. Czasem po prostu potrzebujemy w życiu zmiany, a zmiana w życiu zawodowym to jedyna, na jaką możemy sobie pozwolić. Być może w naszej pozornie poukładanej sytuacji życiowej taki krok wydaje się szaleństwem, ale wcale nie musi tak być. Żyjemy w czasach, kiedy zmiany są na porządku dziennym, bo rynek pracy tego od nas wymaga. Spotkanie z doradcą zawodowym może nam pomóc w dwóch sytuacjach. Po pierwsze w sytuacji, kiedy nie wiemy, co chcielibyśmy robić, pod drugie, kiedy nie wiemy jak to osiągnąć. I tutaj pomocne są narzędzia diagnostyczne i testy, ale również coaching kariery zawodowej. W trakcie takiej rozmowy możemy odkryć i wzmocnić swoje kompetencje zawodowe, a może nawet znaleźć zawód swoich marzeń. Warto pamiętać, że rynek pracy rozwija się bardzo dynamicznie i obecnie istnieje wiele zawodów, które nie miały racji bytu jeszcze kilka lat temu. Profesjonalni doradcy zawodowi powinni być na bieżąco z najnowszymi trendami.

Jeśli zatem stoisz przed decyzją wyboru ścieżki kariery zawodowej, bo wiesz, że praca taka jak chirurg onkolog nie jest dla ciebie, przeszukaj internet lub zapytaj znajomych o kontakt do doradcy zawodowego. Być może praca twoich marzeń leży na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *