Seler naciowy jako eliksir piękności

Seler naciowy, co to jest?

Seler naciowy to odmiana botaniczna selera zwyczajnego, rośliny z rodziny selerowatych. W stanie naturalnym rośnie w Europie, Azji zachodniej i Środkowej, na Kaukazie oraz w Afryce. W naszym kraju w stanie dzikim rośnie wyłącznie na wyspie Uznam. Seler naciowy jest najmłodszą odmianą selera, wyhodowano go w USA w XX wieku. Doskonale sprawdza się jako warzywo do jedzenia na surowo, wówczas nie traci nic ze swoich wartości odżywczych. W takie postaci seler naciowy dodaje się do zup, sałatek czy soków.

Właściwości odżywcze selera naciowego

Seler posiada 86 cennych składników odżywczych. Zawiera m. in witaminę C i to więcej niż znajduje się jej w cytrusach. Zawiera również witaminę B, kwas foliowy, witaminę PP. Seler naciowy posiada dużą zawartość beta-karotenu oraz witaminę E, a także wapń, potas, cynk, magnez i żelazo.

Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze selera znane są od dawna. Choćby jego zdolność oczyszczania organizmu z toksyn znajdujących się w pożywieniu. Jednocześnie pobudza przemianę materii i pomaga w wydalaniu zbędnych produktów ubocznych powstających w wyniku procesów metabolicznych, przede wszystkim kwas moczowy, który w nadmiarze osadza się w stawach i powoduje skazę moczanową.

Seler stymuluje produkcję żółci, ułatwia trawienie i likwiduje zaparcia. Obniża nadciśnienie tętnicze, pomaga w trawieniu tłuszczów, działa moczopędnie polepszając pracę nerek i serca. Warto jednak pamiętać, że seler, przede wszystkim w stanie surowym, w tym również seler naciowy należy do grupy alergenów pokarmowych, które szczególnie spożywane przed intensywnym wysiłkiem mogą wywołać reakcję anafilaktyczną.

Seler- składnik diety odchudzającej

Seler, i to zarówno korzeniowy jak naciowy posiadają bardzo niewiele kalorii, jednak różnią się między sobą pod kątem liczby indeksu glikemicznego. Osoby będące na diecie odchudzającej powinny jeść seler w postaci surowej, również seler naciowy. Najlepiej jako składnik surówek czy sałatek.

Różnica pomiędzy selerem korzeniowym a naciowym wygląda następująco:

  • seler korzeniowy – 21 kcal w 100 g, 1,8 g błonnika w 100 g,  indeks glikemiczny 35 (surowy) 85 (gotowany)
  • seler naciowy – 13 kcal w 100 g, 1,6 g błonnika w 100 g, indeks glikemiczny 15

Ogromną popularność jako składnik diety odchudzającej uzyskał sok wyciśnięty, czy tłoczony z selera naciowego. Szczególnie w połączeniu z sokiem jabłkowym stanowi eliksir piękności. Pity na czczo oczyszcza organizm, zmniejsza obrzęki, wygładza cerę, nawilża skórę i wzmacnia włosy. Chroni organizm przed wolnymi rodnikami i tym samym przed chorobami nowotworowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *