Sposoby na kreatynę

Każdy, kto rozpocznie swoją przygodę z treningiem siłowym, prędzej czy później zainteresuje się kreatyną. Nie dziwi ten fakt, bo jest to doskonały suplement, który znacząco może polepszyć efekty ćwiczeń, a więc i  osiągnięcia sportowe.  Warto więc wiedzieć, jak przyjmować kreatynę, aby jej działanie było jak najbardziej skuteczne.

Jak działa kreatyna

Kreatyna korzystnie wpływa na poprawę własnej siły, a także powoduje wzrost tkanki mięśniowej. Aby jednak zauważyć te efekty, konieczne jest stosowanie regularnych treningów siłowych, dzięki którym będzie miał szanse zaistnieć progres. Z tego też powodu, nieregularne spożywanie kreatyny bądź niezbyt częsty trening sprawić może, że niekoniecznie będziemy cieszyć się spektakularnymi efektami. Istotny może okazać się także sposób dawkowania i ilość przyjmowanego suplementu. Choć nie ma jednej słusznej drogi, na przykład popartej badaniami naukowymi, tak warto wypróbować kilka opcji i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i dla własnego stylu życia, także pod względem aktywności fizycznej.

Sposoby na kreatynę

Do najpopularniejszych opcji spożywania kreatyny należą:

  • dawka cykliczna
  • dawka z fazą nasycenia
  • stała dawka

 

Dawka cykliczna

Pierwsza metoda polega na tworzeniu cyklów w przyjmowaniu kreatyny. Najczęściej jeden taki cykl trwa od 4 do 12 tygodni. Okres ten związany jest ściśle z regularnym treningiem siłowym, aby uzyskać jak najlepsze efekty. W ten sposób kreatynę przyjmuje się co jakiś czas, do kilku razy w roku. Zwykle przyjmuje się około 5-10 gram kreatyny jako dawkę dobową. Ciekawym rozwiązaniem jest także zwiększenie porcji kreatyny w dni, w których wykonuje się trening sportowy.

Faza nasycenia

Niektórzy są zwolennikami opcji spożywania w początkowym okresie cyklu jak największej porcji kreatyny. Jest to tak zwana faza nasycenia, podczas której jak najwięcej kreatyny ma wchłonąć się do organizmu. W ten sposób cykl jest podzielony na kilka mniejszych. W pierwszym, trwającym około tygodniu, przyjmuje się nawet do 30 gram kreatyny dziennie. Dopiero kolejny czas przypomina metodę pierwszą, kreatynę przyjmuje się w małej dawce i kończy się cykl suplementacji.

Stała dawka

Zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby kreatynę spożywać bez przerwy, oczywiście w odpowiednio mniejszych dawkach. Szacuje się, że powinno to być około 0,05 grama pomnożone przez każde kilo naszej masy. Kreatyna w tej metodzie wchłania się znacznie wolnej, jednak po pewnym czasie w sposób stały utrzymywany jest pewien poziom tego suplementu. Trudniej jednak zobaczyć w ten sposób szybkie i spektakularne efekty, jeśli chodzi o rozrost mięśni czy zwiększoną siłę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *