Wszechstronne zastosowania imbiru
Imbir w ciągu ostatnich lat zyskał w Polsce wielu amatorów. Jego charakterystyczny aromat i ostry smak powodują, że idealnie sprawdza się jako składnik rozgrzewających napojów w chłodne dni. Obecnie bez problemu kupimy świeże kłącze imbiru w każdym warzywniaku czy markecie. Na półkach sklepowych można znaleźć także tę przyprawę w formie sproszkowanej lub w postaci marynowanych plasterków.
Pochodzenie imbiru
Starożytni mieszkańcy Azji doceniali lecznicze właściwości imbiru lekarskiego już 3000 lat temu. Jako jedna z pierwszych znanych w Europie przypraw, imbir cieszył się powodzeniem już w IX w. n. e. Obecnie roślinę tę uprawia się na plantacjach w Indiach, Ameryce Południowej i Afryce. Stamtąd aromatyczne kłącze trafia do naszych sklepów. Za najbardziej cenną uważa się odmianę pochodzącą z jamajskich upraw.
Jak rośnie imbir
Zingiber officinale ( imbir lekarski) wyrasta na wysokość do 1 m. Wśród dużych lancetowatych liści znajdują się krótsze pędy kwiatowe zwieńczone kwiatostanami o barwie fioletowo-żółtej. Zastosowanie kulinarne i lecznicze znajduje kłącze, czyli podziemna łodyga rośliny, często błędnie określane jako korzeń. Tę egzotyczną przyprawę możemy uprawiać w doniczce, jeśli zapewnimy odpowiednie warunki rozwoju.
Substancje aktywne i właściwości zdrowotne
Za zdrowotne i smakowe właściwości imbiru odpowiadają: gingerol i zinferon, oraz cytral, będące olejkami eterycznymi. Ostatni z nich zapewnia charakterystyczny cytrusowy zapach przyprawy. Dzięki zawartości tych składników imbir ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Stanowi wszechstronny środek o działaniu:
- rozkurczowym
- rozgrzewającym
- poprawiającym krążenie krwi
- przeciwwirusowymi przeciwbakteryjnym
- poprawiającym koncentrację i zdolności umysłowe
- napotnym
- moczopędnym
- odtruwającym
- pobudzającym wydzielanie soku żołądkowego i żółci
- przeciwzapalnym
- przeciwzakrzepowym
- stymulującym wydzielanie śluzu
Imbir polecany jest osobom z chorobą lokomocyjną i kobietom w ciąży jako doskonałe antidotum na mdłości. Jego pikantny smak powinni polubić wszyscy borykający się z problemem nieświeżego oddechu. Pomaga na problemy trawienne. Dieta wzbogacona o tę przyprawę pozwala uregulować poziom cholesterolu we krwi. Niektórzy uważają imbir za świetny afrodyzjak. Z pewnością docenią go także kobiety cierpiące z powodu silnych bólów menstruacyjnych. Spożywanie imbiru poprawia nastrój i dodaje energii. Warto przyprawiać nim potrawy w okresie zimowym, gdyż doskonale rozgrzewa i przeciwdziała przeziębieniom. Dzięki zapobieganiu agregacji trombocytów imbir chroni przed zawałem serca i chorobą wieńcową. Przynosi także ulgę cierpiącym na bóle stawów.
Imbir w kuchni
Liczne walory zdrowotne z pewnością przekonują do tego, aby często sięgać po imbir. Możemy kupić go w postaci sproszkowanej, świeżej, marynowanej oraz kandyzowanej. Suszona przyprawa nadaje wyrazisty, charakterystyczny smak piernikom i różnego rodzaju ciastkom. Świetnie wzbogaca także sosy. Pasuje szczególnie do potraw kuchni orientalnej. Amatorzy sushi doskonale wiedzą, że delikatne marynowane plasterki imbiru dobrze komponują się ze smakiem nigiri, czy sashimi. Pozwalają odświeżyć oddech i przygotować kubki smakowe na kolejną porcję dania. Słodki kandyzowany imbir stanowi doskonałą, zdrową przekąskę. Osoby odchudzające się powinny jednak pamiętać, że ze względu na dużą zawartość cukru, jest to przysmak dość kaloryczny. Zimową porą wspaniale smakuje gorąca czarna herbata z dodatkiem miodu, cytryny i kawałków świeżego imbiru. Osoby źle tolerujące mocną herbatę mogą ten napój przygotować na wodzie. Jest równie pyszny.