Liszaj płaski – przyczyny, objawy, leczenie

Choroby skóry czy błon śluzowych to schorzenia, które mogą dotknąć niemalże każdego z nas. W większości przypadków nie ma jednej, bezpośredniej przyczyny generującej ich powstanie. Liszaj płaski jest uciążliwą chorobę, która dotknąć może nie tylko naszą skórę ale również – błony śluzowe, głowę czy miejsca intymne. Zdarza się również, że typowe dla liszaja objawy pojawić mogą się w obrębie paznokci. Jest to schorzenie, które wymaga natychmiastowego leczenia, gdyż brak odpowiedniej antybiotykoterapii doprowadzić może do rozwoju choroby. Liszaj, który rozwija się w jamie ustnej przerodzić może się nawet w niebezpiecznego raka jamy ustnej. Jak wygląda liszaj płaski i jakie są przyczyny, objawy i w jaki sposób możemy leczyć te uciążliwe schorzenie?

Liszaj płaski – przyczyny

Mimo, że nie jest znana bezpośrednia przyczyna powstawania liszaja płaskiego, mówi się o tym, że jest to choroba spowodowana osłabieniem układu autoimmunologicznego. W tym przypadku organizm jest atakowany przez własne komórki układu odpornościowego. Schorzenie te ma tendencje do pojawiania się u osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia w obrębie wątroby. Marskość wątroby czy zapalenie wątroby są więc schorzeniami, których występowanie może być główną przyczyną pojawienia się liszaja. Zdarza się również, że liszaj płaski dotyka osoby chore na cukrzycę.

Liszaj płaski – objawy

Tak naprawdę objawy i ich charakterystyka zależy w dużej mierze od tego, jaki obszar naszego ciała został objęty przez liszaja. Jednakże, jest kilka objawów charakterystycznych, które powinny zwrócić naszą uwagę. Mowa tu między innymi o typowych czerwonych plamkach zlokalizowanych na skórze, które po bliższych oględzinach wyróżniają się białymi liniami. Plamkom towarzyszy najczęściej straszny świąd skóry. Tego rodzaju zmiany liszajowate pojawiają się najczęściej na nadgarstkach, kostkach i na łydkach. Skóra głowy zaatakowana przez liszaja charakteryzuje się typowymi brązowymi lub czerwonymi wybroczynami. W sytuacji, kiedy liszaj zlokalizuje się z jamie ustnej dostrzec możemy charakterystyczną białą „siateczkę” po wewnętrznej stronie policzków. Paznokcie zaś posiadają w momencie zaatakowania przez liszaja płaskiego żółty nalot. Liszaj płaski atakujący pochwę charakteryzuję się uciążliwym swądem i pojawieniem się niewielkich, białych grudek w okolicy pochwy.

Liszaj płaski – leczenie

Faktem jest, że bezpośrednie przyczyny wystąpienia liszaja płaskiego nie są do końca znane, więc nie można podjąć ukierunkowanego leczenia. Osobom, które dotknęło to przykre schorzenie podaje się leki przeciwhistaminowe, których głównym zadaniem jest łagodzenie uciążliwego swądu. W sytuacji, kiedy leki te nie przynoszą ukojenia stosuje się fototerapię nastawioną na rozjaśnianie fragmentów skóry przy pomocy specjalistycznego światła. Leczenie liszaja płaskiego może przybrać również formę miejscową, która polega na stosowaniu maści bezpośrednio na miejsca na skórze objęte liszajem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *