Zdrowotne właściwości owocu liczi

Nawet małe dzieci wiedzą, że warto jeść warzywa i owoce, ponieważ są zdrowe. Mówiąc o owocach zwykle mamy na myśli jabłka, gruszki, truskawki czy pomarańcze, jako iż są one nam zdecydowanie bardziej znane i mniej egzotyczne niż papaja czy mango. Zapytani o cechy cytryny bez wątpienia potrafimy wskazać jej dobroczynny wpływ na nasze zdrowie – choćby odnosząc się do tego, iż jest ona bogatym źródłem witaminy C. Pytani jednak o właściwości owocu liczi z pewnością nie udzielimy już odpowiedzi na to pytanie z taką łatwością. A przecież owoc ten doceniali już dawno temu nawet chińscy cesarze.

Jakie właściwości owocu liczi mogą przyczynić się do utrzymania dobrego zdrowia?

W Chinach, skąd pochodzi liczi, uważano, że główne właściwości owocu liczi to poprawa nastroju oraz sił u spożywającej je osoby. Współczesnym naukowcom udało się udowodnić o wiele więcej zalet spożywania tego owocu:

 • Działanie antynowotworowe.
  Dzięki dużym zawartościom związków polifenolowych, owoc liczi pozwala na usuwanie wolnych rodników z organizmu, które są przyczyną rozwoju wielu chorób, w tym również nowotworowych. Badaczom udało się udowodnić, iż wyciąg z owocni liczi zdolny jest zwalczać komórki nowotworowe raka piersi oraz wątroby.
 • Działanie przeciwmiażdżycowe.
  Polifenowe zmniejszają stężenie tzw. „złego” cholesterolu (LDL), zwiększając jednocześnie obecność cholesterolu „dobrego” (HDL). Zapobiegają również utlenianiu się LDL, hamując rozwój miażdżycy.
 • Zdolność regulacji ciśnienia krwi.
  Zawarta w owocu liczi duża ilość potasu sprawia, że praca serca oraz ciśnienie krwi ulegają regulacji do optimum.
 • Bogate źródło witaminy C.
  Liczi zawiera wielokrotnie większą ilość witaminy C (ok. 71,5 mg na 100 g) niż cytryna (53 mg/100 g), zatem spożywanie tego owocu może pomóc przy zapobieganiu przeziębieniom.

Czy dobroczynne właściwości owocu liczi sprawiają, że powinniśmy spożywać je regularnie w jak największych ilościach?

Z całą pewnością powinniśmy sięgać po liczi jak najczęściej, natomiast warto pamiętać o tym, że są to owoce stosunkowo wysokokaloryczne (100 g to 66 kcal), natomiast w związku z tym, iż zawierają dużą ilość cukrów prostych, a ich indeks glikemiczny jest wysoki (ok. 50), owoce te nie są polecane diabetykom oraz osobom przebywającym na diecie odchudzającej. Warto dodawać liczi do sałatek, mięs, deserów czy owoców morza. Świetnie sprawdzą się w roli kompotów oraz soków. Wprowadzając ten owoc do naszej diety z pewnością zauważymy zdrowotny wpływ właściwości owocu liczi, a także docenimy jego walory smakowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *