Gastroskopia – na czym polega i kto powinien się na nią zdecydować?

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego nazywana popularnie gastroskopią to jedno z podstawowych badań stosowanych w celach diagnostycznych. Jest to również metoda pobrania materiału do badania histopatologicznego czy mikrobiologicznego. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Objawów problemów z elementami górnego odcinka przewodu pokarmowego może być wiele. Od zwykłej zgagi po niekorzystne wyniki badania krwi. Na czym polega gastroskopia i kto powinien poddać się temu badaniu? Sprawdź, kiedy warto umówić się na gastroskopię.

Podstawowa metoda badania przewodu pokarmowego

Omawiana metoda badania jest powszechnie stosowana i dostępna niemal wszędzie. Każdy większy ośrodek leczniczy ma w swojej ofercie badanie takie jak gastroskopia. Poznań, Warszawa, Kraków czy Trójmiasto – wszędzie znajdziemy odpowiednich specjalistów oraz sprzęt, który umożliwia efektywną diagnostykę zarówno górnego, jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (kolonoskopia). Na czym polega gastroskopia?

Jest endoskopowe badanie przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy. Specjalista chorób wewnętrznych może w ten sposób nie tylko monitorować stan poszczególnych elementów naszego ciała, ale również umożliwia pobranie wycinków, które mogą być kluczowe do zdiagnozowania pacjenta. Gastroskopia wykonywana jest rzadko w znieczuleniu ogólnym.

Jak przebiega gastroskopia?

Zazwyczaj badanie wykonuje się w pozycji leżącej, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Unika się w ten sposób etapu, jakim jest bolesne połykanie przez jamę ustną. Niemniej w trakcie gastroskopii pacjent nie odczuwa bólu, także kiedy badanie wiąże się z pobraniem wycinków. Znieczulenie miejscowe jest więc w zupełności wystarczające. Zanim dojdzie do badania endoskopowego, pacjentowi zakłada się plastikowy ustnik, a następnie wprowadza gastroskop. Aby w trakcie badania uniknąć dolegliwości takich jak odruch wymiotny, pacjent powinien skupić się na regularnym oddechu.

Ważny jest również sposób przygotowania do gastroskopii. Nie jest ona tak skomplikowany jak chociażby w przypadku kolonoskopii, jednak należy pamiętać, aby tego dnia być na czczo. Pacjenci mogą jedynie ugasić pragnienie niewielką ilością wody. Dzięki temu lekarz w dniu badania ma optymalne warunki do weryfikacji przełyku i pozostałych elementów układu pokarmowego.

Gastroskopia – wskazania

Gastroskopia to skuteczne badanie diagnozujące, dlatego lekarze często kierują na nie pacjentów, którzy skarżą się na refluks, dolegliwości przełyku, bóle w nadbrzuszu i dolegliwości dyspeptyczne (nudności, wymioty, pełność poposiłkowa, odbijanie). To też standardowy element diagnostyki wśród osób po 45. roku życia, kiedy pojawiają się niewyjaśnione zmniejszenie masy ciała, brak apetytu, trudności z połykaniem lub ból podczas przełykania.

Krwawienie stolca czy intensywne bóle żołądka to kolejne objawy, które warto omówić z lekarzem prowadzącym. Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na zdiagnozowanie wielu problemów układu pokarmowego, dlatego zaleca się je podobnie jak kolonoskopię. Na pewno nie należy obawiać się takiego badania jak gastroskopia. Poznań czy inne duże miasto to gwarancja profesjonalnego personelu oraz wysokiej jakości sprzętu, które minimalizują jakiekolwiek ryzyko. Badanie wykonywane jest w komfortowych dla pacjenta warunkach, a samo urządzenie jest niezwykle delikatne i nie wpływa nawet na błonę śluzową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *