Jakie paletki do ping ponga wybrać?

Jakie paletki do ping ponga wybrać?

Pytanie zawarte w tytule zadaje sobie każdy, kto zaczyna przygodę z ping pongiem. Sport ten zwany jest także tenisem stołowym. Paletki są rzecz jasna niezbędnym sprzętem do uprawiania tej dyscypliny. Ich wykonanie ma bezpośredni wpływ na poziom gry zawodnika, w związku z czym, trzeba wybrać je z odpowiednim namysłem i przygotowaniem.

Czy od razu inwestować w najlepszy sprzęt?

Zdecydowanie tak. Dlaczego? Uprawiając tenis stołowy, bardzo mocno przyzwyczajamy się używanych do paletek. Jeśli więc na samym początku przywykniesz do sprzętu niskiej jakości, potem ciężko Ci będzie przerzucić się na lepszy produkt. Dlatego też najlepiej jest od razu zainwestować w profesjonalną rakietkę do ping ponga, która będzie służyć Ci przez długi okres czasu.

Budowa rakietek do tenisa stołowego

Każdy z nas wie, jak mniej więcej wyglądają paletki do ping ponga. Kształtem przypominają one rakiety do tenisa ziemnego, lecz są sporo od nich mniejsze. Podstawa paletki do ping ponga to po prostu wyprofilowany fragment drewna. Z dwóch stron obklejony jest on gumowymi powłokami. Jedyną odstającą drewnianą częścią jest rączka, za którą trzymamy rakietkę.

Przyjęło się, że jakość paletki zależy od trzech czynników:

  • rodzaju i wagi drewna
  • jakości gumowych okładzin
  • rodzaju i jakości pianki oraz kleju znajdujących się pod okładzinami

Techniczne zaawansowanie paletek do ping ponga z reguły oznacza się za pomocą gwiazdek. System oceny sprzętu z reguły jest prosty, intuicyjny i zrozumiały dla potencjalnego klienta.

Właściwości paletek do ping ponga

Generalnie rzecz ujmując, rakietki do tenisa stołowego posiadają trzy główne właściwości:

  • rotacja
  • szybkość
  • kontrola

Rotacja jest czynnikiem najmniej uzależnionym od pozostałych. Dobra rakietka do tenisa stołowego charakteryzuje się możliwością nadawania piłeczce dużej rotacji. Podkręcone zagrania są jedną z najlepszych tajnych broni w tenisie stołowym, dlatego też warto zakupić paletkę z wysokim współczynnikiem rotacji.

Kolejne dwie właściwości rakietek do ping ponga – czyli szybkość i kontrola – są ściśle od siebie uzależnione. Im większa szybkość, tym mniejsza kontrola – i na odwrót. Rzecz jasna termin „szybkość” nie odnosi się do szybkości poruszania paletką, lecz do nadawania prędkości piłeczce. Tak samo słowo „kontrola” dotyczy w tym wypadku kontroli nad piłeczką.

Na co zatem się zdecydować?

Wiesz już, że dobrze jest od razu zainwestować w wysokiej jakości sprzęt. Powstaje jednak pytanie: Czy postawić na szybkość, czy na kontrolę? Jest to dosyć trudne pytanie. Niemniej jednak, odpowiedź powinno się uzależnić od własnego stylu gry. Jeśli chcesz grać ofensywnie, kup rakietkę z dobrą szybkością, a jeśli chcesz obrać styl techniczny, zdecyduj się na sprzęt z wyższym wskaźnikiem kontroli.

Życzymy samych sukcesów w przyszłych rozgrywkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *