Przyczyny POChP – Czy zdrowy tryb życia wystarczy?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to obecnie czwarta dolegliwość na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Żeby tego było mało, wszystko wskazuje na to, że niebawem znajdzie się ona na pozycji trzeciej. To właśnie z tego powodu uznana została za chorobę cywilizacyjną. Jakie są zatem najpopularniejsze przyczyny POChP? Czy można przewidzieć, kto jest szczególnie narażony na chorobę? Jak wygląda leczenie objawowe? Odpowiedzi na wszelkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką chorób płucnych i czujesz, że może to dotyczyć właśnie Ciebie, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Serdecznie zapraszamy do lektury.

Co to jest POChP?

W pierwszej kolejności przedstawmy jednak POChP nieco bliżej. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, to przewlekła dolegliwość charakteryzująca się zwężeniem dróg oddechowych pacjenta. Niestety – przypadłość ta znacząco wpływa na komfort życia chorego, a nieleczona systematycznie się pogłębia. Obecnie na całym świecie na POChP choruje około 400 milionów osób, zaś w Polsce – ponad 2 miliony. To właśnie dlatego warto wiedzieć, jak objawia się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i w jaki sposób można z nią walczyć. Więcej na temat definicji omawianej przez nas dolegliwości przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/. Znajdziesz tam także całe mnóstwo przydatnych informacji z rzetelnych źródeł, które pomogą Ci przełamać lęk przed chorobą.

Wewnętrzne przyczyny POChP

Przyczyny zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do pierwszej grupy zaliczamy wszelkie aspekty, na które mamy bezpośredni wpływ. Do drugiej – takie, na które nie mamy wpływu. Poniżej znajdziesz przykłady, które możemy przydzielić do grupy przyczyn wewnętrznych:

  • Palenie papierosów – Najnowsze badania wskazują, że zaledwie jedna osoba na dziesięć wśród pacjentów cierpiących na POChP nie jest uzależniona od nikotyny! Żeby tego było mało, zdiagnozowani pacjenci również bardzo często nie chcą zrezygnować z nałogu. To zaskakujące statystyki – informacje dotyczące szkodliwości palenia bombardują nas bowiem ze wszystkich stron. Warto podkreślić, że papierosy zawierają w sobie ok. 4000 szkodliwych substancji, które katastrofalnie wpływają na stan naszych płuc.
  • Ogrzewanie domu nieodpowiednimi materiałami – Śnieg, deszcz i czarny dym unoszący się z kominów – to niestety typowy obraz polskiej zimy. Jeśli zatem ogrzewasz mieszkanie substancjami, które nie są do tego przeznaczone, powinieneś jak najszybciej przestać. Nie tylko narażasz się na wysoki mandat, ale także ryzykujesz zdrowiem swoim i całej swojej rodziny!

Więcej na ten temat znajdziesz w zakładce „Częste pytania” na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/czeste-pytania/.

Zewnętrzne przyczyny POChP

Palenie możemy rzucić w każdej chwili. Możemy również zacząć grzać w piecach odpowiednimi materiałami. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy. Wyróżniamy bowiem następujące zewnętrzne przyczyny POChP:

  • Praca w pyle – Hutnicy, Górnicy, Spawacze i Pracownicy Tartaku to grupy, które są szczególnie narażone na ryzyko zachorowania na POChP. Nikogo nie powinno to dziwić – wszak zawody te wykonywane są w środowisku pyłowym, który negatywnie wpływa na stan zdrowia pracowników.
  • Smog – Niestety – nawet jeśli postanowisz palić w piecu ekologicznymi materiałami, nie oznacza to, że wszyscy wokół pójdą w Twoje ślady. Czarny dym unoszący się z kominów mieszkań i fabryk to aspekt, który znacząco wpływa na liczbę zachorowań oraz przebieg choroby.

Czy POChP można wyleczyć?

Choć całkowite wyleczenie POChP jest niemożliwe, da się walczyć z uciążliwymi objawami choroby. Mamy na myśli leczenie objawowe, które zmniejsza (lub nawet niweluje) objawy chorobowe, przywracając pacjentowi możliwość normalnego funkcjonowania. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najnowsze leki na POChP nie wspomogą stanu chorego, jeśli on sam nie zmieni swojego podejścia do dolegliwości. Pierwszym krokiem w kierunku odzyskania sprawności jest, oczywiście, pozbycie się nałogów. Drugim – zdrowe odżywianie i dostosowana do możliwości aktywność fizyczna. Trzecim – terapia farmakologiczna. Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem objawowym, koniecznie wejdź na stronę https://oddychajmy.pl/. To właśnie tam znajdziesz odpowiedzi na wszelkie Twoje pytania.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Poznałeś już definicję choroby, najczęstsze przyczyny zachorowań oraz odpowiedź na pytanie: Czy POChP można wyleczyć? Najwyższa pora przedstawić Ci grupę docelową, która jest narażona na atak omawianej przez nas dolegliwości. Badania wskazują, że profil przeciętnego chorego prezentuje się dziś następująco: To mężczyzna w wieku 40+. Należy jednak z pełną stanowczością stwierdzić, że w liczbie zachorowań kobiety powoli doganiają panów, toteż płeć nie ma dla POChP absolutnie żadnego znaczenia. Jeśli zatem jesteś narażony na powyższe przyczyny POChP i odczuwasz u siebie jakiekolwiek objawy chorób płuc, nie zwlekaj – koniecznie umów się na wizytę u lekarza i podejmij walkę o odzyskanie zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *