Heparyna – czy zawsze będzie bezpieczna?

Heparyna to produkt chętnie wykorzystywany w medycynie posiadający wiele zalet, szczególnie dla osób, które muszą zmagać się z zakrzepami. Wykorzystywana już od blisko 80 lat w medycynie heparyna zebrała wiele pozytywnych ocen od badaczy, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tak samo jak inne preparaty medyczne również heparyna wykazuje działanie niekorzystne na nasz organizm, jej stosowanie może się wiązać ze skutkami ubocznymi, które wpłyną na nasz organizm. Jeśli ze względu na problemy z układem krążenia ktoś jest zmuszony do stosowania heparyny dobrze będzie, gdy pozna również skutki uboczne jej stosowania i ewentualne przeciwwskazania do jej wykorzystywania.

Skutki uboczne stosowania heparyny

Niestety tak samo jak każdy lek również heparyna wykazywać będzie działania niepożądane. Wśród tych najczęściej pojawiających się problemów znajdują się reakcje alergiczne naskórka. Pojawić się może pokrzywka, rumień, świąd. Jeśli ktoś będzie przez dłuższy okres czasu stosował heparynę w formie preparatu naskórnego może obawiać się, że dojdzie do martwicy skóry. Jeszcze poważniejsze będą skutki uboczne jakie mogą pojawić się w przypadku stosowania heparyny przepisanej przez lekarza. W takiej sytuacji preparat może powodować krwawienia, pojawić się może trombocytopenia, martwica skóry w miejscu wstrzykiwania a przy dłuższym okresie stosowania silnego preparatu rośnie także ryzyko osteoporozy, a co za tym idzie także większe będzie ryzyko złamań kości.

Przeciwwskazania do stosowania heparyny

Podobnie jak przy innych preparatach mamy pewne przeciwwskazania do stosowania tego preparatu. Warto się z nimi zapoznać. Podzielić je należy na te, które są bezwzględne oraz takie, które wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Do tej pierwszej grupy zaliczają się takie kwestię jak:

problemy ze skazą krwotoczną

– choroba wrzodowa żołądka

– choroba wrzodowa dwunastnicy

– nowotwory przewodu pokarmowego

– wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Do tych problemów, które wymagają konsultacji lekarskiej zaliczają się:

zaawansowana retinopatia

– niewydolność wątroby w stadium ciężkim

– ostre zapalenie nerek

– ostre zapalenie trzustki

– problemy z padaczką.

Warto również wskazać, że heparyna nie może być stosowana łącznie z lekami, które zawierają w składzie kwas acetylosalicylowy (polopiryna czy aspiryna). Należy również zwrócić uwagę na przyjmowane leki przeciwzapalne, preparaty hamujące zlepianie się płytek krwi i środki przeciwzakrzepowe, ponieważ to środki, które mogą nasilać jej działanie. Jeśli pojawia się niepokojące krwawienie powinno się wziąć pod uwagę odstawienie heparyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *