Przebieg rezonansu magnetycznego w Warszawie

Badanie rezonansem magnetycznym może wywoływać wiele wątpliwości wśród pacjentów. Po pierwsze – czym jest takie badanie? Czy powoduje jakieś skutki uboczne? Jak się na nie przygotować? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

Rezonans magnetyczny w Warszawie najczęściej wygląda tak jak w innych miastach Polski. 

Badanie rezonansem magnetycznym występuje pod kilkoma nazwami – może być nazywany również MR. Zawsze oznacza jednak ten sam rodzaj czynności z zakresu diagnostyki obrazowej. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego czy rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza ciała, czyli np. narządów wewnętrznych, takich jak mózg czy kręgosłup. 

Istnieją oczywiście przeciwwskazania do badania. Wykonując rezonans magnetyczny w Warszawie i innych miastach Polski, nie możemy mieć wszczepionego rozrusznika serca i neurosymulatorów (np. aparatów słuchowych). Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, również nie mogą poddać się badaniu. Pacjenci posiadający implanty zębowe mogą wziąć udział w badaniu, natomiast należy zawsze powiadomić lekarza o ewentualnych metalach w ciele.

Obrazowanie przy pomocy rezonansu magnetycznego jest nieinwazyjne i bezpieczne dla zdrowia. Nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego. 

Co można zdiagnozować tym badaniem?

Jednym z głównych zagrożeń, które pozwala wykryć rezonans są zmiany nowotworowe. Rezonans stosuje się także w przypadku diagnostyki chorób takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, rozszczep kręgosłupa czy rozdwojenie rdzenia (wszystkie one są powiązane ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego). To badanie pozwala też na wykrycie takich genetycznych chorób jak choroba Wilsona czy pląsawica Huntingtona. Bardzo dobrze wykrywa też guzy, w tkankach miękkich, w mózgu czy sercu.

Na badanie powinno się stawić 10-15 minut przed umówioną godziną, w celu wypełnienia kwestionariusza i przedstawienia dokumentów. Przygotuj wcześniej dowód osobisty oraz skierowanie, jeśli badanie jest na NFZ. Przydadzą się też wyniki wcześniejszych badań i dodatkowa dokumentacja medyczna, jeśli masz wszczepione implanty. Badanie może odbywać się z podaniem kontrastu i wtedy pokazujemy lekarzowi wynik badania na poziom kreatyniny.

W pokoju przygotowawczym należy pozostawić wszelkie niedozwolone przedmioty i udać się na salę badań. Następnie technik radiologii wykona tam badanie. Podczas badania rezonansem magnetycznym należy pozostać nieruchomo przez cały czas. Pacjent ma ciągły kontakt z przeprowadzającymi badanie, dzięki kamerze oraz głośnikom. Poziom hałasu może być zwiększony, ale jest to normalne i nie należy się tego obawiać. Wyniki badania należy odebrać osobiście lub upoważnić inną osobę do odbioru. 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pójść na rezonans magnetyczny w Warszawie, Twój wybór może paść na rzetelną firmę Tomma. Firma oferuje również inne badania, w wielu miastach Polski. Tomma działa na rynku usług medycznych od 1991 roku, co przekłada się na 27 lat doświadczenia w branży. Rocznie wykonują ponad 280 tysięcy badań, w tym rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i RTG. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *