Optyk a okulista różnice

Z roku na rok przybywa osób, które mają zaburzenia widzenia, a wady wzroku uznawane są już za chorobę cywilizacyjną. Postęp technologiczny, praca przed komputerem oraz godziny spędzone z głową w telefonie nie sprzyjają naszym oczom. Gdzie skierować swoje kroki, jeśli zauważymy, że mamy problem ze wzrokiem? Okulista oraz optyk – jakie są różnice między nimi? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Problemy ze wzrokiem dotykają ludzi bez względu na wiek. W gabinetach lekarskich możemy spotkać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jeśli chcemy prawidłowo zadbać o nasz wzrok, powinniśmy bliżej przyjrzeć się pojęciom związanym z tą dziedziną.

Okulista

Okulista zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem problemów ze wzrokiem, a także prowadzeniem działań profilaktycznych mających na celu wzrost świadomości na temat dbania o zdrowie oczu. Okulista posiada kompetencje w diagnostyce zarówno chorób oczu, jak i wad wzroku. Dzięki specjalistycznym badaniom jest w stanie zdiagnozować wadę wzroku, zalecić odpowiednie okulary korekcyjne oraz dobrać ich odpowiednie wartości, które potem umieszcza na recepcie. Okulista pomaga również dopasować odpowiednie soczewki kontaktowe.

optyk lublin

Optyk

Optyk to osoba, której zawód związany jest z wytwarzaniem szkieł korekcyjnych do okularów. Optyk jest również w stanie dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe na podstawie recepty wystawionej przez okulistę. Może także sam wykonać komputerowe badanie wzroku w celu określenia danych, które potrzebne są podczas doboru odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Warto jednak zaznaczyć, że optyk nie ma kompetencji potrzebnych do prawidłowej diagnostyki wad wzroku oraz nie jest w stanie przeprowadzić specjalistycznego badania oczu.

Optyk a okulista – różnice

Optyk oraz okulista różnią się głównie zakresem wykonywanych kompetencji. Optyk nie jest w stanie samodzielnie zdiagnozować wady wzroku, może jedynie wykonać komputerowe badanie w celu odpowiedniego dobru okularów czy soczewek kontaktowych. Okulista natomiast posiada zarówno wiedzę, jak i doświadczenie potrzebne do odpowiedniej diagnostyki wad wzroku. Wykonuje odpowiednie badania i określa wadę wzroku, a także zaleca odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *