Dlaczego warto spożywać komosę ryżową? Zdrowa potrawa dla wegetarian i nie tylko!

Planujesz od dłuższego czasu przejście na dietę wegetariańską, jednak obawiasz się niedoborów białka oraz pozostałych składników odżywczych? Musisz więc wiedzieć, że istnieje tak zwane pseudozboże, dzięki któremu możesz być całkowicie spokojny. Nie tylko o białko, lecz także wiele cennych składników odżywczych i witamin. Mowa o komosie ryżowej, znanej również jako quinoa.

Dlaczego komosa ryżowa jest tak zdrowa? 

Warto zdawać sobie sprawę, że quinoa zawiera w rzeczywistości niemalże wszystkie aminokwasy egzogenne – tak przecież potrzebne do rozwoju naszych mięśni. Wmawia nam się, że chcąc mieć siłę musimy systematycznie spożywać mięso. Prawda jest jak widać zupełnie inna. Komosa ryżowa jest znacznie zdrowsza – nie naraża nas na wzrost złego cholesterolu, skutkującego zachorowaniem na miażdżycę. Nie musimy również obawiać się o zawał, choroby serca czy też zwiększone ryzyko chorób nowotworowych. Jednocześnie budujemy zdrową florę bakteryjną.

Dzięki regularnemu spożywaniu tego pysznego pseudozboża zapobiegniemy również niedoborom żelaza, wapnia, potasu oraz błonnika. Nie będzie więc już dłużej grozić nam anemia, osteoporoza czy inne schorzenia wynikające z niedoborów pokarmowych. Co bardzo istotne, w komosie ryżowej znajduje się również bardzo duże rozpuszczalnego błonnika. A to właśnie jego odpowiednia podaż w organizmie jest absolutnie niezbędna ku temu, aby zachować prawidłową wagę. Optymalny metabolizm będzie znacznie łatwiejszy do osiągnięcia, jeżeli na naszym talerzu zagości komosa.

W jaki sposób gotować quinoę i z czym mą podawać? 

Bardzo dużą zaletą komosy ryżowej jest również jej uniwersalność. Smakuje wyśmienicie zarówno z warzywami, jak i na słodko z owocami. Należy koniecznie pamiętać o jej wypłukaniu przed zagotowaniem, gdyż zawiera w sobie charakterystyczną goryczkę. Gotowanie powinno trwać około 15-20 minut – do momenty aż cała woda wsiąknie. Komosa cechuje się przyjemnym – lekko orzechowym posmakiem, dlatego to prawdziwe niebo w gębie.

Nie zakwaszaj więcej swojego organizmu

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tradycyjna dieta naraża nas na zaburzenie równowagi pH organizmu. Tym bardziej warto więc podkreślić, że quinoa jest zasadotwórcza – w przeciwieństwie na przykład do mięsa.

Podsumowanie

Jeżeli do tej pory komosa ryżowa nie pojawiała się na Twoim talerzu, musisz zmienić to jak najszybciej. Twój organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych w niech zawartych. Gwarantujemy, że jeśli tylko spróbujesz, już nie będziesz potrafił wyobrazić sobie tygodnia bez obiadu na bazie komosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *