Kawa bezkofeinowa w ciąży – czy można ją pić?

Powszechnie znany jest fakt, że kofeina, która jest zawarta w kawie, w dużych ilościach może źle wpływać na organizm kobiety ciężarnej, a także na organizm jej rozwijającego się dziecka. Co jednak mają zrobić kobiety, które każdy dzień zaczynają od filiżanki parującej kawy? Z pomocą przychodzi kawa bezkofeinowa lub zbożowa.

Dlaczego kawa jest szkodliwa w ciąży?

Przeprowadzone zostały odpowiednie badania, które oceniały wpływ napojów zawierających kofeinę na różne parametry związane z ciążą i płodnością. Wyniki tych badań pokazują, że:

  • umiarkowane spożywanie kofeiny nie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży oraz rozwijających się w nich dzieci
  • spożywanie kofeiny nie wpływa na rozwój ciąży czy występowanie wad wrodzonych dziecka.
  • nie występują zależności pomiędzy spożywaniem kofeiny a częstością poronień i nieprawidłowego wzrostu płodu

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że powyższe badania nie odnosiły się do spożywania większych ilości kofeiny. Ustalono, że maksymalna dzienna dawka kofeiny dla kobiety ciężarnej, to 200-300 mg na dobę. Oznacza to, że bezpiecznie można wypić dziennie około dwóch filiżanek słabej kawy. Dotychczas dokładny mechanizm działania kofeiny na płód i przebieg ciąży nie został wyjaśniony, jednak lepiej jest zapobiegawczo unikać picia kawy, jeśli tylko jest to możliwe.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Podczas ciąży najlepszym zamiennikiem kawy naturalnej będzie kawa bezkofeinowa lub zbożowa – należy jednak pamiętać, że nawet kawa bezkofeinowa zawiera niewielkie ilości kofeiny, które całkowicie nie zostały wytracone w procesie jej produkcji. Dlatego przede wszystkim ważne jest to, aby pozwalać sobie na umiarkowane ilości kawy, nawet jeśli chodzi o jej bezkofeinową wersję. Z pewnością kawa bezkofeinowa będzie lepszym wyborem niż np. zastąpienie zwykłej kawy herbatą, ponieważ ta również zawiera dość duże ilości kofeiny. Wyjątkiem może być sytuacja, w której zrobimy bardzo rozwodniony napar.

Dlaczego śladowe ilości kofeiny znajdują się w bezkofeinowej wersji kawy? Odpowiedź jest prosta – ponieważ powstaje ona ze zwykłych ziaren kawy. Proces pozbawiania kofeiny może przebiegać na dwa sposoby – metodą chemiczną lub wodną. Należy także pamiętać o tym, że choć kawa bezkofeinowa nie posiada substancji, która poprawia koncentrację i likwiduje senność, to jednak ma podobny wpływ na organizm. Może więc powodować utratę wody z organizmu wraz z cennymi minerałami, co może skutkować odwodnieniem tkanek czy skurczami mięśni. Dlatego każdy miłośnik kawy powinien dodatkowo zadbać o nawodnienie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *