Kaszaki – czym jest i jak leczyć?

Kaszak, co to jest?

Kaszak to inaczej torbiel zastoinowa. To niewielkie grudki lub guzki w kolorze żółtawym lub cielistym zlokalizowane pod skórą. To zamknięte worki z keratyną o nieprzyjemnie pachnącej wydzielinie w kolorze białym lub żółtym.

Skąd się biorą kaszaki?

Kaszaki powstają wskutek różnorodnych czynników:

  • Zaburzeń wydzielania gruczołów łojowych. Gruczoły łojowe  wytwarzają sebum, czyli substancję występującą w warstwie skóry i włosów. Gruczoły łojowe mogą  ulec zatkaniu, choćby z powodu stanów zapalnych skóry. W wyniku pęknięcie gruczołu łojowego, w jego miejsce powstaje torbiel łojowa.
  • Uszkodzeń mieszków włosowych – pęcherzyk jest to mała kieszeń znajdująca się w skórze właściwej. Pęcherzyki uszkodzone przez czynniki zewnętrzne, mogą ulec zatkaniu tworząc torbiele łojowe.
  • Czynników genetycznych – osoby dotknięte syndromem Gardnera oraz osoby z zespołem znamion podstawowych komórek dotknięte są wyższym ryzykiem wystąpienia torbieli łojowych.
  • Wad urodzenia – torbiele łojowe mogą mieć swój początek już w rozwoju płodu.

Jak pozbyć się kaszaków?

Jeżeli kaszaki nie osiągnęły zbyt dużych rozmiarów można pozbyć się ich domowymi sposobami. Jednym ze sposobów są kompresy ściągające zmniejszające wydzielanie samego łoju. Można wykonać je własnoręcznie gotując napar, choćby ze skrzypu, czy innych ziół o właściwościach ściągających i nasączoną naparem gazę umieścić na twarzy na ok. 20 minut. Czynność tę można powtarzać kilka razy w tygodniu. Skuteczna może również okazać się maść krzemowa, stosowana punktowo na twarz.

Jeżeli domowe sposoby nie będą skuteczne, należy udać się do chirurga, który już profesjonalnie usunie kaszaki z twarzy. Jest to zabieg nieinwazyjny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym a proces gojenia jest krótki i prawie bezbolesny.

Jak poznać kaszak?

Kaszak czyli torbiel łojową łatwo zlokalizować na twarzy, ale jeżeli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru zmiany, należy udać się do lekarza w celu ich wykluczenia. Kaszaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, raczej nieestetyczne. Potrafią też same zniknąć. Jednak czasami miejsce wokół kaszaka może się zaognić, wówczas należy zwrócić się do lekarza, aby dokonał właściwego rozpoznania i wykluczył inne przyczyny powstania zaognionego miejsca.

Kaszaki najczęściej występują na twarzy w miejscach mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Kaszaki mogą również wystąpić w miejscach intymnych u kobiety oraz na tułowiu i skórze głowy. Wszystkie wątpliwości przy tego rodzaju objawach powinien rozstrzygnąć lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *