Dna moczanowa

Niegdyś była nazywana chorobą bogaczy lub chorobą królów – dna moczanowa, czyli co jest jej przyczyną i jak leczyć? Pomimo istnienia tejże dolegliwości w zasadzie od zawsze – towarzyszyła ona bowiem ludzkości przez wieki – nie udało się jednoznacznie określić jej podłoża, a co za tym idzie, także i nie można jej w pełni wyleczyć.

Według statystyk dna moczanowa dopada mężczyzn ponad dwadzieścia razy częściej, a niżeli kobiety i ma także znacznie bardziej bolesny przebieg. Najczęściej pojawia się u tak zwanej „płci brzydszej” pomiędzy czterdziestym piątym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Dna moczanowa – przyczyny

Dnę moczanową uważa się za chorobę przewlekłą, którą wywołują zaburzenia w przemianie materii. Spowodowana jest odkładaniem się w tkankach kryształków moczanu sodu – a więc skrystalizowanego kwasu moczowego. Zwykle obejmuje ona swym zasięgiem działalności stawy. Przejawia się napadami dość mocnego bólu, obrzękiem, a także ograniczeniem ruchu i giętkości zajętego stawu. Najczęściej dna moczanowa dotyczy stawu śródstopno-paliczkowy – umiejscowiony jest on u podstawy dużego palca stopy. Dolegliwość ta może występować również w postaci guzków dnawych bądź kamieni nerkowych oraz nefropatia moczanowa, która jest następstwem nieskutecznie leczonej dny moczanowej. Ostatnimi czasy notuje się wzrost zachorowań na dnę moczanową, w szczególności na Zachodzie.

dna moczanowa leczenie cytryna

Dna moczanowa – leczenie

Aby zapobiegać dalszemu rozwojowi tejże dolegliwości dobrze jest zmienić swój styl życia, urozmaicić go. Można również stosować odpowiednią dietę, która bez wątpienia jest w stanie zapobiegać podwyższaniu się poziomu kwasu moczowego we krwi. Niezaprzeczalnie w wypadku diety efektywne jest ograniczenie spożywania mięsa oraz owoców morza, alkoholu, fruktozy – czyli cukru owocowego. Zaleca się również przyjmowanie witaminy C – dziennie dawkowanie jej na około 1500 mg pozwala na ograniczenie ryzyka zachorowania na dnę moczanową do 45%, ewentualnie też zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Uważa się również, iż picie kawy umożliwia zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania dny moczanowej – jednak należy nie podciągać pod to herbaty. Ponadto leczenie bezdechu sennego może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka.

Jeśli chodzi o samo leczenie dny moczanowej, to jego pierwszym etapem jest złagodzenie objawów choroby. Możemy przyjmować leki obniżające stężenie kwasu moczowego oraz przyspieszające jego pozbywanie się z organizmu. Niestety artretyzm jest nieuleczalny i współczesna medycyna pozwala wyłącznie na zmniejszenie dolegliwości. Przestrzeganie diety ubogiej w puryny także stanowi tutaj ważny element.

Reasumując przyczyny i leczenie dny moczanowej nie są takie łatwe, jak mogłyby się wydawać, mimo że nie jest to niebywale groźna choroba – oczywiście może prowadzić do niebezpiecznych powikłań i konsekwencji, chociażby do choroby nowotworowej, jednakże przy skutecznym leczeniu jesteśmy w stanie zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Bez wątpienia jeszcze długi czas kojarzona będzie z chorobą ludzi bogatych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *