Nutridrink, czyli żywienie medyczne pod lupą

Posiłki, takie jak śniadanie, obiad czy kolacja są dla wszystkich nieodłącznym elementem codzienności. Nie zawsze jednak z apetytem sięgamy po owsiankę, kolorową kanapkę czy pożywną zupę. W przypadku osób borykających się z poważnymi problemami, takimi jak choroba uchyłkowa jelit, kamica nerkowa, zapalenie trzustki czy nowotwory, jedzenie staje się nie przyjemnością, ale obowiązkiem, na który pacjenci niejednokrotnie nie mają ani siły ani chęci. Jest to jednak ważny element w drodze do wzmocnienia organizmu, walki z kolejnymi etapami choroby i szybszego powrotu do pełni sił.

Czym są nutridrinki?

Nowoczesna medycyna, farmacja i technologia żywienia umożliwia obecnie opracowywanie specjalistycznych preparatów, zawierających bogactwo niezbędnych witamin i minerałów dla osób ciężko chorych, mających problemy z przyjmowaniem tradycyjnych posiłków. To właśnie dla nich stworzono nutridrinki – czyli łatwo przyswajalne i lekkostrawne napoje, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Zawartość jednej niewielkiej buteleczki to nawet 300 kcal, czyli tyle co jeden zbilansowany tradycyjny posiłek. W tym zawarte są także białka, tłuszcze i węglowodany. Preparaty te powinny być podawane regularnie i stanowić jedynie uzupełnienie codziennej diety, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Preparaty te są także podzielone w zależności od schorzeń, z jakimi zmagają się pacjenci – choroby onkologiczne, cukrzyca, choroby układu pokarmowego, nietolerancje pokarmowe, okres rekonwalescencji i rehabilitacji.

Nutridrinki są także dedykowane dzieciom przed i po operacjach, z wrodzonymi wadami serca i zespołem krótkiego jelita, przewlekłą chorobą płuc, astmą, z porażeniem mózgowym, problemami dermatologicznymi, oparzeniami i trudno gojącymi się ranami.

Posiłki w chorobie i przed zabiegami operacyjnymi

To, co dla osób zdrowych jest podstawą funkcjonowania, dla osłabionych chorobą pacjentów jest niezbyt przyjemną koniecznością. Ból, uczucie zmęczenia, brak apetytu – to wszystko przekłada się na osłabienie organizmu i jego wolniejszą regenerację. W tym wyjątkowo trudnym i wymagającym dla całego organizmu czasie niezbędne jest dostarczenie mu, mimo występujących przeszkód, optymalnej ilości wartościowych składników.

Żywienie medyczne to alternatywa dla tradycyjnych dań, dzięki czemu nawet najbardziej schorowani mają możliwość jak najlepszego wsparcia wyczerpanego organizmu. Jest to o tyle ważne, że odpowiednio odżywiony organizm jest silniejszy i bardziej odporny na działanie niekorzystnych czynników. Prawidłowe żywienie w okresie choroby oraz przed i po operacjach zwiększa skuteczność terapii i przyjmowanych leków, a także łagodzi uciążliwe i wielokrotnie bolesne dolegliwości oraz działania niepożądane stosowanych farmaceutyków.

W przypadku pacjentów przed i po operacjach rygorystyczna dieta pomaga w przeprowadzeniu zaplanowanego zabiegu, bez obaw o jakiekolwiek nagłe pogorszenie stanu zdrowia oraz przyspiesza proces regeneracji organizmu i upragnionego powrotu do zdrowia.

Osoba zdrowa sama doskonale potrafi zadbać o swoje potrzeby, w tym także o te najbardziej podstawowe, jak systematyczne spożywanie zbilansowanych posiłków. Osoby chore, starsze czy osłabione nie zawsze stawiają na pierwszym miejscu te właśnie pozornie proste i doskonale znane czynności. A tymczasem niechęć do jedzenia i szybka utrata cennych składników odżywczych może przyczynić się do braku jakichkolwiek postępów w stosowanej terapii, a także do nawrotów choroby, o której zarówno oni sami, jak i ich bliscy zdążyli już zapomnieć. Bogata w witaminy i minerały dieta to w chorobie jeden z pierwszych i szczególnie ważnych kroków do odzyskania pełnej sprawności, o czym nie powinno zapominać się na żadnym etapie choroby oraz wcześniej podjętego leczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *