Legginsy sportowe – jak wybrać?

Odpowiednia odzież sportowa to klucz do komfortowego treningu, a trudno o wygodniejszy rodzaj spodni sportowych niż tytułowe legginsy. Oferta spodni tego typu zaskakuje ogromem modeli i fasonów. Jak wybrać legginsy sportowe? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Legginsy – druga skóra podczas ćwiczeń

Wysokiej jakości legginsy można poznać po tym, że gdy już je na siebie założymy, będziemy się w nich czuć, jak we własnej skórze. Właśnie te cechy – wygoda i dobre dopasowanie wyróżniają idealnie dopasowane legginsy.

Ćwiczenia aerobowe, spacery, jazda na rowerze i wiele innych rodzajów aktywności nie byłoby tak komfortowych, gdyby nie legginsy. Specyfika różnorodnych aktywności sportowych sprawia, że zwyczajne spodnie dresowe zupełnie nie zdają egzaminu – nie są wystarczająco elastyczne, źle przylegają, mogą wręcz ograniczać ruchy. Tymczasem legginsy w odpowiednim rozmiarze będą zarówno elastyczne, jak i zupełnie nie skrępują ruchów. Nic dziwnego, że uważa się je za drugą skórę.

Jakie legginsy wybrać?

Oferta legginsów sportowych jest tak szeroka i zróżnicowana, że nie sposób omówić wszystkich modeli, ale można spośród nich wyselekcjonować kilka rodzajów legginsów i zastanowić się nad tym, które sprawdzą się najlepiej w tym konkretnym przypadku.

  • Legginsy sportowe uniwersalne – dostępne w sklepach sportowych i odzieżowych, produkowane przez większość marek sportowych, a także przez marki odzieżowe, które posiadają w swojej ofercie wiele różnych ubrań (w tym także te sportowe). Legginsy uniwersalne mogą być wykonane z tkanin naturalnych, syntetycznych i sztucznych oraz z mieszanek tych tkanin. To legginsy idealne do podstawowych aktywności (biegania, spacerowania, ćwiczeń na siłowni lub w domu), a wiele osób wybiera je również do noszenia na co dzień.

  • Legginsy sportowe o konkretnym przeznaczeniu – na przykład legginsy do jogi albo do biegania. Legginsy tego typu będą zaprojektowane dla konkretnego rodzaju aktywności sportowej, co powoduje, że będą uwzględniały specyfikę tego sportu. Legginsy do jogi mogą posiadać paski pod piętami, a legginsy do biegania bywają wyposażone w małą kieszonkę w tylnej części.

Jeśli szukamy legginsów do jednego, określonego sportu, to warto wybrać rozwiązanie dedykowane, ale jeśli szukamy modelu do różnorodnych zastosowań, to najlepszym wyborem będą zwykłe, sportowe, uniwersalne legginsy.

Detale mają znaczenie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie legginsów?

Wybór odpowiednich legginsów to nie tylko kwestia zakupu odpowiedniego rodzaju tych spodni, ale też wybór podyktowany określonymi oczekiwaniami i kryteriami. Przy zakupie warto zwracać uwagę na każdy detal, bo często to właśnie drobnostki decydują o komforcie użytkowania odzieży sportowej. Do najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze legginsów sportowych, należą:

  • Długość nogawek – legginsy damskie mogą występować w wielu wariantach: długim, krótkim, o długości 3/4 i 7/8. Długość legginsów warto dobrać w zależności od pory roku i od okoliczności, w jakich będą użytkowane (do ćwiczenia zimą w pomieszczeniach ogrzewanych nie trzeba długich spodni termoaktywnych).

  • Rozmiar – bez względu na to, jak bardzo elastyczne są legginsy i tak należy zwrócić baczną uwagę na rozmiarówkę. Warto przejrzeć tabelę rozmiarów, zmierzyć własne obwody i na tej podstawie dobrać legginsy. Ten rodzaj odzieży nie może być zbyt luźny, ale absolutnie nie powinien cisnąć i powodować dyskomfortu.

  • Materiał – bawełniane legginsy z odrobiną elastanu sprawdzą się na spacerach lub podczas rekreacyjnej jazdy na rolkach, ale już podczas zaawansowanych ćwiczeń crossfit lub na zajęciach jogi będą za mało elastyczne. Pod względem elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie, o wiele lepszym rozwiązaniem będą legginsy z tkanin syntetycznych oraz sztucznych (poliamid, poliester, modal). Tkanina nie powinna prześwitywać pomimo tego, że jest cienka.

  • Marka – to nie tyle kwestia mody i obnoszenia się z metkami znanych firm, ale kwestia jakości. Renoma marki wynika z wysokiej jakości oferowanych produktów, dlatego lepiej sięgnąć po sportowe legginsy od znanej firmy sportowej niż od przypadkowego producenta.

  • Cena – choć bywa kluczowa, to warto podejść do zagadnienia z dystansem i uwzględnić różne rozwiązania. Dobre legginsy sportowe (szczególnie profesjonalne, dedykowane do konkretnych dyscyplin) nie będą kosztowały dwadzieścia złotych, ale nie muszą też kosztować kilkaset złotych. Warto porównywać różne oferty, szukać kodów rabatowych i sezonowych obniżek.

  • Przeznaczenie – jeśli szukamy legginsów do użytku na zewnątrz w chłodne dni, to szukajmy właśnie legginsów outdoorowych, które będą nie tylko elastyczne i wygodne, ale też odporniejsze na czynniki atmosferyczne.

  • Zastosowane rozwiązania praktyczne – legginsy mogą być całkiem zwyczajnymi spodniami bez żadnych ciekawych rozwiązań i to będzie dobry wybór, ale wśród spodni tego typu można znaleźć również legginsy z kieszeniami, z kieszonką na zamek, z rozpinanymi nogawkami, z prześwitującymi wstawkami, z wywietrznikami w okolicach kolan, z paskami pod stopy i z wieloma innymi detalami, które wpływają na komfort użytkowania i lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb. 4

Trudno wyobrazić sobie aktywność sportową bez odpowiedniej odzieży, a jednymi z najlepszych i najpopularniejszych spodni do ćwiczeń są właśnie legginsy i trudno się temu dziwić, gdyż pod względem wygody i elastyczności praktycznie nie mają konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *