Jak można wykorzystać szpinak?

Szpinak to obecnie coraz częściej doceniane warzywo. Zawiera bowiem wiele cennych składników, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia i urody. Liście szpinaku zazwyczaj są używane do przygotowywania różnych potraw, a także zielonego barwnika spożywczego. Niewiele osób jednak wie, że to warzywo może również wpływać korzystnie na stan skóry i to nie tylko poprzez uzupełnienie niedoborów witamin. Jakie właściwości posiada szpinak i w jaki sposób można go wykorzystać w pielęgnacji cery?

Szpinak jako jedna z porcji warzyw

Obecnie zaleca się, by codziennie spożywać przynajmniej pięć porcji warzyw i/lub owoców dziennie. Szpinak to warzywo, które do tej pory było spożywane dość niechętnie, ze względu na to, iż niewłaściwie przyrządzone ma niezbyt ciekawy smak i wygląd. Obecnie jednak coraz częściej dodaje się szpinak do prozdrowotnych koktajli. Co można dodać do szpinaku, by stworzyć ciekawy i zdrowy koktajl? Szpinak zazwyczaj miksuje się takimi owocami i warzywami jak:

  • jabłko, które pomaga oczyścić organizm z toksyn
  • banan, który jest zdrowym źródłem potasu, a ponadto poprawia smak napoju
  • brokuł – źródło witaminy C

Szpinak warto spożywać przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ zawiera on wiele cennych składników. Do ważnych pierwiastków zawartych w tym warzywie należą między innymi żelazo, siarka, mangan oraz jod. Wszystkie one są niezbędne w ludzkim organizmie, a ich niedobory odbijają się na stanie skóry i włosów. Szpinak to również bogactwo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Witaminy takie jak A, E i K najlepiej jest dostarczać organizmowi w formie naturalnej, a szpinak jest ich dobrym źródłem. Ich niedobór może powodować nie tylko problemy z prawidłowym krzepnięciem krwi, ale może objawiać się także w postaci przesuszonej skóry i łamliwych włosów. Warto więc zadbać o ich właściwy poziom.

Szpinak do pielęgnacji urody

Warto pamiętać, że szpinak można wykorzystać nie tylko do jedzenia. Ze względu na wysoką zawartość chlorofilu ta roślina może być użyta również do wykonania maseczki na twarz. Szpinak ma przede wszystkim właściwości odżywiające, co jest przydatne w przypadku mało jędrnej i zmęczonej cery. Aby móc użyć liści tej rośliny jako składnika maseczki do twarzy należy wcześniej je ugotować. W tym celu liście szpinaku wrzuca się do wrzącej wody lub mleka. W zależności od potrzeb do liści można dodać jogurt lub białko jaja. Jogurt odżywia i nawilża skórę, natomiast białko jaja ją ściąga, dlatego jest stosowane między innymi w przypadku cery z poszerzonymi porami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *