Jak samodzielnie pomóc sobie przy zapaleniu korzonków ?

Co powoduje zapalenie korzonków ?

Zapalenie korzonków to przykra choroba, która może w znacznym stopniu odebrać nam radość z życia. Warto więc poznać przyczyny zapalenia korzonków i im zapobiegać. Istnieje kilka przyczyn powstawania zapalenia korzonków:

  • urazy kręgosłupa
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • uboga w witaminy, wapń, sole mineralne dieta

Najczęstszą ich przyczyną są wszelkiego rodzaju urazy kręgosłupa. Zapalenie korzonków najczęściej pojawia się na skutek przeciążenia kręgosłupa, na przykład poprzez dźwignięcie ciężkiego przedmiotu. Kolejną przyczyną zapalenia korzonków może być zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Jeżeli ktoś nagle zaczął chodzić na siłownie i wszelkie ćwiczenia wykonuje nieprawidłowo, przeciążając słabe mięśnie, to może spodziewać się, że jego korzonki się odezwą. Osoby, których dieta uboga jest w wapń, sole mineralne oraz witaminy również bardziej narażone są na wszelkie schorzenia kręgosłupa.

Jak sobie pomóc mając zapalenie korzonków ?

Przy zapaleniu korzonków dobre efekty daje rozluźnianie mięśni pleców poprzez stosowanie masaży relaksacyjnych wykonywanych przez specjalistę, a także ogrzewanie pleców na różne sposoby. Obecnie dostępne są różnego rodzaju plastry ogrzewające, specjalne poduszki i lampy grzejące. Chorującym na zapalenie korzonków zaleca się odciążanie kręgosłupa poprzez przyjmowanie postawy leżącej. Należy także zażywać ciepłych kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych o działaniu rozluźniającym i uspokajającym.

Profilaktyka przeciw zapaleniu korzonków

Najważniejszym elementem profilaktyki przeciwko wszelkim schorzeniom kręgosłupa jest lekka aktywność fizyczna oraz wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią ten odcinek naszego ciała. Skuteczne ćwiczenia na bóle mięśni kręgosłupa oferuje metoda McKenziego. Oprócz mięśni pleców powinniśmy też skupić się na rozwinięciu mięśni brzucha, które również podtrzymują kręgosłup. Podczas wykonywania codziennych czynności ważne jest także to, aby równomiernie obciążać kręgosłup i pamiętać o wyprostowanej postawie ciała. Poprzez równomierne obciążanie rozumiemy, na przykład:

  • nosząc zakupy, starać się podzielić ich ciężar równomiernie na dwie strony,
  • podczas siedzenia równomiernie obciążać plecy, nie zakładając nogi na nogę i obciążając w równym stopniu oby dwa pośladki
  • nie podnosić ciężarów, które można przesunąć,
  • w czasie leżenia często zmieniać pozycję. Najlepsza pozycja to pozycja na plecach z lekko ugiętymi kolanami i koniecznie na twardym materacu,
  • podczas pracy przy biurku należy pamiętać o tym, aby co jakiś czas wstać, przejść się i lekko poprzeciągać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *